آمار تکاندهنده خودکشی کهنه‌سربازان آمریکایی جنگ افغانستان

۱۴۰۰/۹/۱۰

گرگ اف مارتین، جنرال بازنشسته آمریکا با اشاره به جنگ آمریکا در دیگر کشورها و ۲۰ سال در افغانستان، از آمار تکان دهنده خودکشی سربازان کهنه‌کار آمریکایی خبر داد. او گفته روزانه ۲۲ ‌سرباز کهنه‌کار آمریکایی خودکشی می‌کنند و بیماری‌های روانی عامل اصلی آن است.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، هزینه جانی حضور ۲۰ ساله نظامی آمریکا در افغانستان هم بسیار بالا بوده. در این مدت دست‌کم ۲۳۰۰ نظامی آمریکایی در جنگ افغانستان کشته شدند.

گرگ اف مارتین به روزنامه آمریکایی «فلوریدا تودی» می‌گوید هنگامی که آخرین سرباز آمریکایی سوار هواپیمای سی-۱۷ در کابل شد، ایمیل او پر از پیام‌های ناامیدی از کهنه سربازان جنگ افغانستان بود.

به گفته وی، آن‌ها شاهد پایان فاجعه‌بار جنگی بودند که برای آن جان خود را به خطر انداختند و بسیاری اکنون احساس بی‌حوصلگی، تضعیف و ناامیدی می‌کنند.

خروج آمریکا با فروپاشی نیروهای امنیتی افغانستان که آمریکایی‌ها آموزش و منابع مالی آن را تامین می‌کرد همراه بود. منتقدان جو بایدن رئیس جمهور آمریکا او را به ضربه زدن به اعتبار ایالات متحده در جهان متهم می‌کنند.

جو بایدن اما همواره از خروج تمام نظامیان کشورش از افغانستان دفاع کرده و گفته بهترین تصمیم بوده است.

گرگ اف مارتین ابراز تاسف کرده که بیشتر سربازان شاهد بودند تلاش‌شان دود شد و حالا غمگین هستند. به گفته وی، نظامیان آمریکا برای شکست دشمن و ساختن یک افغانستان بهتر جنگیدند.

او کهنه سربازان آمریکایی جنگ افغانستان را، قهرمان خوانده است.