گزارش بی‌بی‌سی از زایشگاه‌ها و شفاخانه‌های اطفال: «اینجا مانند جهنم است»

۱۴۰۰/۹/۱۱

بی‌بی‌سی در گزارشی از شفاخانه‌ها اطفال و زایشگا‌ه‌های افغانستان، وضعیت کودکان متاثر از سوء تغذی را اسفبار توصیف کرده است. بخش ولادت شفاخانه‌ها که زمانی با شادمانی و خوشی همراه بود، حالا جایی غم‌انگیز و «شبیه جهنم» شده است. نوزادان زیادی از سوء تغذی جانشان را از دست می‌دهند.

نوری، یک داکتر زنان با اشاره به بخش ولادت شفاخانه می‌گوید:‌ «اینجا مانند جهنم است». او می‌گوید در ماه سپتمبر طی دو هفته پنج نوزاد را دیده که به دلیل سوء تغذی مردند.

این داکتر ماجرای دیگری را تعریف می‌کند که زن جوانی قبل از آن که به بخش سزارین منتقل شود تا طفلش به دنیا بیاید، از او خواسته تا خودش و طفلش را بکشد. مادر جوان گفته:‌ «نمی‌دانم چطور می‌توانیم به زندگی ادامه دهیم».

بیشتر داکتران شفاخانه‌های کابل بدون معاش کار می‌کنند. با قدرت‌گیری طالبان در میانه تابستان، ۲۳۰۰ شفاخانه و کلینیک در سراسر افغانستان بسته شدند و دسترسی به دوا و درمان به شدت محدود گردید.

داکتر صدیقی، مدیر شفاخانه اطفال کابل می‌گوید که میزان مرگ‌ و میر در ماه سپتامبر، پس از قطع کمک‌های بین‌المللی افزایش یافت به طوری که از هر هفته چهار طفل کمتر از ده ساله، به دلیل بیماری‌های مرتبط با سوء تغذیه، از جمله خوردن غذای مسموم و مانده، جان خود را از دست دادند. او یادآور می‌شود که بسیاری از کودکان خردتر از پنج ساله، پیش از رسیدن به دوا و درمان جان می‌دهند.

(همه نام‌ها در این گزارش تغییر کرده‌اند)