مقامات پاکستانی: بیش از ۳۰۰ هزار افغان به پاکستان فرار کرده‌اند

۱۴۰۰/۹/۲۵

بیش از ۳۰۰ هزار افغان پس از تسلط طالبان به پاکستان پناهنده شده اند. مقامات پاکستانی روز پنجشنبه گفتند که تنها ۱۵۰ هزار افغان با ویزه وارد پاکستان شدند اما پس از انقضای تاریخ آن به کشورشان برنگشته اند.

حکومت پاکستان از پناهجویان افغان می خواهد که به کشورشان برگردند.

فواد حسین، وزیر اطلاعات پاکستان، به صدای امریکا گفت: «متباقی ۲۰۰ هزار مهاجر افغان غیرقانونی هستند. ما از آنها می‌‌خواهیم تا ظرف ۹۰ روز به کشورشان برگردند، زیرا بحرانی در افغانستان وجود ندارد.»


به گفته او، کشورش در حال حاضر میزبان نزدیک به ۳ میلیون افغان مهاجر است و اقتصاد شکننده پاکستان نمی‌تواند بار مهاجران جدید را تحمل کند.


در همین حال، محمد صادق، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان، می‌گوید که کشورش در حالی ایجاد سازوکاری برای تسهیل تمدید ویزه مهاجران افغان در پاکستان است. او می‌افزاید که این کار به منظور «حضور قانونی مهاجران افغان» صورت می‌گیرد.


محمد صادق می‌گوید: «ما حتا می‌خواهیم اقامت برادران و خواهران افغان خود را در صورتی که بخواهند به طور قانونی در اینجا زندگی یا تجارت کنند، تسهیل کنیم.»


پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، پاکستان کنترول مرزهایش را تشدید کرد تا از سیل پناهجویان جدید افغان جلوگیری کند.


با وجود کنترول شدید مرزی، مقامات پاکستانی می‌گویند تعداد زیادی از افغان‌هایی که به طور غیرقانونی وارد پاکستان شده‌اند، از کارت‌های قدیمی مهاجرت استفاده کرده‌اند. شمار دیگری از پناهجویان با اسنادی وارد پاکستان شده‌اند که آنها را به عنوان اعضای قبایل معرفی می‌کند؛ قبایلی که پس از تعیین مرز توسط بریتانیا در سال ۱۸۹۳، به دو سوی سرحد تقسیم شده‌اند.