چین به شرکت‌ها و شهروندانش هشدار داد: بدون مجوز به افغانستان سفر نکنید

۱۴۰۰/۹/۲۶

سفارت چین در کابل روز جمعه، ۲۶ قوس به شهروندان این کشور هشدار داد که برای بازرسی منابع معدنی به افغانستان سفر نکنند. سفارت چین گفته وزارت معادن و پترولیم طالبان قواعد «بسیار سخت‌گیرانه» برای صدور مجوز اکتشاف مواد معدنی دارد و اگر کسی بدون مجوز اقدام کند، ممکن است بازداشت شود.

براساس گزارش (mining weekly) این سفارت در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود گفته است: «در حال حاضر موارد زیادی رخ داده است که اتباع خارجی بدون مجوز در مناطق مختلف افغانستان بازداشت شده‌اند.»
مقامات ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ تخمین زده بودند که افغانستان دارای ذخایر معدنی دست‌نخورده به ارزشی بین یک تریلیون تا سه تریلیون دالر است. این دخایر موادی از مس گرفته تا طلا و خاک‌های کمیاب را شامل می‌شود، اما مشخص نیست که ارزش این منابع امروز چقدر است.
افغانستان همچنین دارای ذخایر فراوان لیتیوم است که منبع کلیدی برای تولید باتری موترهای الکتریکی دانسته می‌شود، با این وجود افغانستان هنوز بسیاری از زیرساخت‌های لازم را برای استخراج این مواد معدنی ندارد.
معدنچیان غربی گفته‌اند که به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان مانع سرمایه‌گذاری در این کشور خواهد شد. طالبان در اواسط ماه اگست کنترول کشور را به دست گرفتند. رویدادی که منجر به قطع ناگهانی کمک‌های خارجی شد و اقتصاد شکننده افغانستان را در آستانه فروپاشی قرار داد.