نصیراحمد فایق مسئولیت سرپرستی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل را به عهده گرفت

۱۴۰۰/۹/۲۶

صفحه رسمی تویتر نمایندگی افغانستان در سازمان ملل اعلام کرده است که نصيراحمد فايق، به عنوان شارژدافیر مسئولیت امور نمايندگی دایمی افغانستان در این سازمان را به عهده گرفته است. غلام محمد اسحاق‌زی، نماینده قبلی افغانستان در سازمان ملل روز سه‌شنبه، ۲۳ قوس از سمتش کنار رفت.

یکی از این دیپلمات‌ها در امریکا به افغانستان اینترنشنال گفت که آقای اسحاق‌زی دلیل استعفایش را «سرنگونی دولت افغانستان و‌ قطع رابطه با کابل» عنوان کرده است.

آقای اسحق‌زی پیشین از این از سخنرانی به نمایندگی از افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل نیز پرهیز کرده بود.

نصیر احمد فایق در صفحه رسمی تویترش نوشته است او این کرسی را «براساس مسئولیت ایمانی، وجدانی و منافع ملی کشور» به عهده گرفته است.
او نوشته تلاش خواهد کرد «صدای مردمی را که از شدت بيكاری، گرسنگی، فقر،‌ سرمای زمستان و نقض حقوق بشری رنج می‌برند،‌ به گوش کشورهای عضو سازمان ملل و مسئولین آن برساند و برای جلب، جذب و تسهیل فوری کمک‌های بشری به ملت افغانستان سعی کند.

این در حالی است که در ماه‌های گذشته طالبان برای احراز کرسی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل تلاش کرده‌اند. این گروه سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی خود در قطر را برای احراز این کرسی به سازمان ملل معرفی کرده است.
کمیته اعتبارنامه سازمان ملل در اوایل ماه دسامبر میلادی، از پذیرش نماینده پیشنهادی طالبان برای این کرسی خودداری کرد و غلام محمد اسحاق‌زی توانست که کار خود را به عنوان نماینده افغانستان در این سازمان ادامه دهد.

تازه‌ترین خبرها