دختر ۱۰ ساله افغان که با شلیک طالبان جان باخت، قرار بود زندگی جدیدی را در کانادا آغاز کند

۱۴۰۰/۹/۲۶

نظیفه، دختر ۱۰ ساله افغان که با خانواده‌اش در حال آماده شدن برای سفر به کانادا بود، هفته گذشته به ضرب گلوله توسط طالبان کشته شد. منتقدان می‌گویند که اگر کانادا در زمینه جابجایی همکاران افغانش از خود عملکرد کند نشان نمی‌داد، شاید جان او نجات می‌یافت.

سی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که کینان والپر، افسر ارشد ارتش کانادا با جمعی دیگر از سربازان این کشور، گروه داوطلبانه‌ای را برای کمک به افغان‌هایی تشکیل داده‌اند که با ارتش کانادا کار کرده بودند. این افسر ارتش کانادا گفته است پدر نظیفه به نیروهای مسلح کانادا در قندهار کار کرده بود.
او گفته عامل قتل نظیفه، تلاش ناکافی دولت کانادا برای تخلیه خانواده او و تأخیر در رسیدگی به درخواست مهاجرت آنهاست. به گفته این سرباز، نظیفه در حال آموزش زبان انگلیسی بود و خبر مهاجرت به کانادا او را هیجان‌زده ساخته بود.
به گفته والپر، برنامه مهاجرتی ویژه دولت فدرال برای افغان‌هایی که با ارتش کانادا کار کرده‌اند، در اواسط ماه اکتبر درخواست این خانواده را برای دریافت ویزا تایید کرده بود.
او گفت اما آنها در افغانستان گیر افتادند، زیرا برای گرفتن پاسپورت افغانی تلاش می‌کردند. این پاسپورت آنها را کمک می‌کرد بتوانند نخست به پاکستان و از آنجا به کانادا سفر کنند.
والپر گفته بشیر، پدر نظیفه از این رویداد آسیب دیده است.
خبر تیراندازی طالبان بر خانواده نظیفه و درگذشت او، برای اولین بار توسط گلوبال نیوز گزارش شده بود. تخلص این خانواده به دلایل امنیتی مخفی شده است.
این خانواده در شب ۱۰ دسامبر از یک مراسم عروسی در قندهار به خانه بازمی‎‌گشتند که طالبان بر آنها آتش گشودند. والپر گفت که یک زن بالغ از اقارب نظیفه نیز در میان کشته‌شدگان است و چند تن دیگر در این رویداد زخمی شده‌اند.