۴۰ نماینده کانگرس: پول‌های مسدود شده حکومت پیشین افغانستان آزاد شود

۱۴۰۰/۹/۲۹

۴۰ نماینده حزب دموکرات در کانگرس امریکا در نامه‌ای از حکومت بایدن خواستند که برای جلوگیری از «گرسنگی گسترده در افغانستان»، پول‌های مسدود شده حکومت پیشین افغانستان در بانک مرکزی امریکا را آزاد سازد.

آنها می‌گویند که مسدود ساختن دارایی بانک مرکزی افغانستان نه تنها بحران بشری در این کشور را شدید می‌سازد، بلکه بانک‌ها و شرکت‌های خصوصی را در افغانستان درهم می‌شکند.

این نمایندگان پیشنهاد می‌کنند که زمینه دسترسی افغانستان به این پول‌ها مساعد شود. زیرا، کمک‌های بشردوستانه جلوفروپاشی اقتصادی، عدم پرداخت حقوق کارمندان دولت و افزایش نرخ موادغذایی و فقر را در این کشور نمی‌گیرد.

این نمایندگان نگرانی خود را از تاثیرات تحریم مقامات طالبان بر نهادهای مالی و کمک رسانی در افغانستان نیز ابراز داشته اند.

روزنامه واشنگتن پست هم در گزارشی آورده است که با توجه به این موضوع که سازمان‌های خیریه بین المللی تحریم‌های سازمان ملل علیه طالبان را یک مانع بزرگ در برابر ارسال کمک‌ها به افغانستان می‌دانند، تعدادی مقامات حکومت امریکا به ویژه در وزارت امور خارجه، خواستار نرمش بیشتر حکومت بایدن در برابر طالبان شده اند. این مقامات استدلال می‌کنند که طالبان در قبال نگرانی‌ها بین المللی « قدم‌های بیشتری برای همکاری» برداشته است.

در حالیکه مقامات امریکایی گفته اند که حکومت مجوزهای بیشتری برای ارسال کمک‌های بشری به افغانستان صادر می‌کند، اما در عین حال می‌گویند که موضوع آزادسازی پول‌های مسدود شده یکی از هرم های فشار امریکا بالای طالبان برای تغییر رفتار این گروه است.

سازمان‌های بین المللی خیریه می‌گویند که نهادهای دولتی به خصوص در عرصه خدمات عامه، به علت مشکلات مالی در حال سقوط اند. آنها کمک‌های خیریه را برای رفع گرسنگی و وضعیت وخیم اقتصادی در افغانستان کافی نمی‌دانند.

تازه‌ترین خبرها