گزارشگران بدون مرز: نزدیک به نیمی از رسانه‌های افغانستان بسته شده اند

۱۴۰۰/۹/۲۹

گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که تسلط طالبان بر افغانستان، تاثیر منفی بر فعالیت رسانه‌های این کشور داشته است. به گفته این نهاد، فعالیت بیش از ۴۰ درصد رسانه‌ها در این کشور متوقف گردیده و ۶۰ درصد روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ها بیکار شده اند.

بر اساس بررسی گزارشگران بدون مرز، از میان ۵۴۳ رسانه‌ای که در تابستان سال جاری فعالیت داشتند، اکنون ۳۱۲ رسانه فعالیت دارند.

به نقل از این سازمان، زنان خبرنگار بیشتر از این وضعیت آسیب دیده اند. زیرا، قسمت اعظم خبرنگاران زن شغل خود را از دست داده اند، به خصوص در ۱۵ ولایت کشور، هیچ خبرنگار زن فعالیت ندارد.

رضا معینی مسئول بخش ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که نیاز فوری برای مهار وضعیت فعلی و احترام به آزادی رسانه‌ها وجود دارد.

اما ذبیح‌الله مجاهد به این سازمان گفته است که رژیم طالبان از «آزادی رسانه‌ها در چارچوب تعریف‌شده برای حفظ منافع علیای کشور و با توجه به شریعت و اسلام» حمایت می‌کند.

اما این نهاد، مقرره طالبان برای رسانه‌ها را «خطرناک» توصیف کرده می‌گوید که دست طالبان برای اعمال سانسور را باز می‌کند. این نهاد از چهل مورد خشونت طالبان علیه خبرنگاران نیز یادآوری می‌کند.


افغانستان در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۱ که از سوی گزارشگران بدون مرز نشر شده، در میان ۱۸۰ کشور جهان مقام ۱۲۲ را دارد.