محمود صیقل: ارزیابی نشست سازمان همکاری اسلامی به دلیل عدم صدور قطعنامه دشوار است

۱۴۰۰/۹/۳۰

به دنبال نشست سازمان همکاری اسلامی در مورد افغانستان، محمود صیقل، نماینده پیشین افغانستان در سازمان ملل متحد می‌گوید ۲۴ ساعت پس از پایان این نشست، قطعنامهٔ این سازمان همگانی نشده و دشوار است موثریت نشست کشورهای اسلامی را ارزیابی کرد.

به گفته محمود صیقل، از میان ۵۷ عضو سازمان همکاری‌ اسلامی، تنها وزرای خارجه ۲۰ کشور عضو در هفدهمین نشست فوق‌العاده این سازمان که در مورد افغانستان در اسلام‌آباد برگزار شد، شرکت کردند. نماینده پیشین افغانستان گفت که وزرای خارجه پنج کشور عضو آسیای مرکزی سازمان همکاری‌ اسلامی از جمله سه کشور همسایه افغانستان، در نشست دهلی نو که همزمان با نشست اسلام‌آباد برگزار شده بود، حضور یافتند.

همزمان با نشست اسلام‌آباد، مشاوران امنیت ملی و نمایندگانی از کشورهای همسایه افغانستان، به استثنای چین و پاکستان، روز یکشنبه هفته جاری در دهلی نو گردهم آمدند و در مورد چگونگی تعامل با حکومت طالبان در افغانستان گفتگو کردند. از طالبان در این نشست دعوت نشده بود و چین و پاکستان از شرکت در نشست دهلی نو خودداری کردند.

با انکه آقای صیقل از ایجاد صندوق همکاری توسط سازمان همکاری اسلامی برای افغانستان استقبال کرده اما می‌گوید عملی شدن تعهدات یک چالش عمده است.

اعضای سازمان همکاری اسلامی در نشست اسلام‌آباد در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کردند و خواستار ارسال کمک‌های بشردوستانه، تامین صلح و تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان شدند.