وزیر خارجه ایران: شمار پناهجویان افغان در ایران زیاد و حجم کمک‌های بین‌المللی ناچیز است

۱۴۰۰/۹/۳۰

وزیر خارجه ایران در دیدار با کمیشنر عالی پناهندگان سازمان ملل گفت که کمک‌های سازمان ملل برای پناهجویان افغان در ایران را ناچیز است.

امیر عبدالهیان به فیلیپو گرندی گفت در حالی‌ که حضور چند هزار پناهجو در مرزهای اروپا به بحران تبدیل می‌شود، نمی‌توان از ایران انتظار زیادی داشت.

ایران و پاکستان از جمله کشورهای همسایه افغانستان اند که در برابر پذیرش مهاجران افغان، از سازمان ملل و جامعه جهانی سالانه کمک دریافت می‌کنند.

وزیر خارجه ایران گفت کمک‌های بین‌المللی در برابر سیل آوارگان افغان و حجم اقدامات این کشور برای آن‌ها ناچیز است. او خواهان کمک بیشتر کشورهای اروپایی شد و گفت که ایران نمی‌تواند به سخنان محبت‌آمیز اکتفا کند.

آقای عبداللهیان در این دیدار گفت که بیش از ۵۲۰ هزار دانش‌آموز خارجی در ایران به صورت رایگان تحصیل می‌کنند و پناهجویان افغان همتراز با شهروندان ایرانی واکسین شده و مورد توجه قرار گرفته‌اند.

او تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بیشتر از این توان ارائه خدمات به پناهجویان را ندارد.

فیلیپو گرندی هم اقدامات ایران در زمینه واکسین کردن مهاجران افغان و اقدامات تهران برای اسکان آوارگان جدیدی که روزانه وارد ایران می‌شوند را انسانی توصیف کرده است.

امیر عبداللهیان در این دیدار از سازمان ملل خواست برای جمع‌آوری کمک به مردم افغانستان، کنفرانس بین‌المللی برگزار کند.

او تاکید کرد که کمیساریای عالی پناهندگان بیش از گذشته در افغانستان فعال شود و با امدادرسانی در داخل افغانستان جلو افزایش پناهجویان را بگیرد.