شاه‌محمود قریشی: نشست ویژه سازمان همکاری اسلامی یک اتفاق مهم برای پاکستان بود

۱۴۰۰/۹/۳۰

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید بعد از ۴۱ سال میزبان هفدهمین نشست ویژه وزیران سازمان همکاری اسلامی بود.

شاه‌محمود قریشی در صفحه توییترش نوشته است که در این نشست بیش از ۴۰۰ نماینده، ۷۰ هیات، ۲۰ وزیر خارجه و ۱۰ معاون وزیر و دیپلومات‌های از روسیه، امریکا و اتحادیه اروپا شرکت داشتند.

نشست اسلام‌آباد با محور افغانستان با هدف جلب کمک‌های بشردوستانه برگزار شد. در این نشست امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان از سوی پاکستان دعوت شده بود، اما در عکس جمعی شرکت کنندگان و جلسات پشت درهای بسته آن‌ها راه نیافت.

این نشست روز یک‌شنبه با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد و مکانیسم‌هایی را برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان در نظر گرفت:

سازمان کنفرانس اسلامی یک صندوق امانی بشردوستانه از طریق بانک توسعه اسلامی ایجاد می‌کند.

سازمان کنفرانس اسلامی در هماهنگی با سازمان جهانی صحت واکسین و تجهیزات پزشکی و فنی برای مردم افغانستان برای مقابله با کرونا و نگرانی‌های فزاینده درمانی در اختیار این کشور قرار می‌دهد.

سازمان کنفرانس اسلامی با هماهنگی سازمان ملل، کانال‌ مالی و بانکی برای کمک به آزاد کردن منابع مسدود شده از طریق بانک توسعه اسلامی باز می‌کند.

و سازمان طارق علی بخیت را به عنوان نماینده ویژه خود برای افغانستان تعیین کرد که هماهنگی کمک‌ها و تعامل سیاسی و اقتصادی را با این کشور پیش ببرد.

این نشست به دلیل اظهاراتی که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در باره ارزشها‌ و سنت‌های فرهنگی افغانستان مطرح کرده بود، به‌خصوص آنچه او حساسیت‌های افغان‌ها در باره آموزش دختران مطرح کرده بود، بیشتر مورد توجه قرار گرفت.