بایدن حامیان مالی ثروتمند خود را به عنوان سفیران ایالات متحده تعیین می‌کند

۱۴۰۰/۹/۳۰

دموکرات‌ها که دونالد ترامپ را به خاطر تعیین حامیان مالی حزبی در سمت‌های دولتی و دیپلوماتیک نقد می‌کردند، اکنون به سفرای پیشنهادی جو بایدن در سنای امریکا رای می‌دهند که تجربه دیپلماتیک ندارند اما از حامیان‌‌‌ مالی کمپاین‌های انتخاباتی حزب دموکرات به حساب می‌آیند.

به گزارش مجله فارن پالیسی، بایدن در ماه‌های اخیر سفیرانی را از میان حامیان مالی خود برای سفارت‌های امریکا در کشورهایی چون کانادا، بلجیم، یونان و.... برگزیده است.

برخی از دیپلمات‌های پیشین و اعضای حزب دموکرات می‌گویند که انتخاب این گونه افراد که بیشتر منحصر به امریکا است، سیاست خارجی این کشور را دچار ضعف و سوءمدیریت می‌کند.

الیزابت وارن، یکی از چهره‌های سرشناس حزب دموکرات، در جریان کمپاین انتخاباتی درون حزبی برای نامزدی در ریاست جمهوری امریکا وعده داده بود که در صورت پیروزی، رسم انتخاب حامیان مالی حزب به عنوان سفیران امریکا را متوقف می‌کند. او این کار را «فساد در واشنگتن در بدترین‌ شکل» توصیف کرده بود.

سخنگوی کاخ سفید به این نشریه گفته است که بایدن همچنان متعهد به بازسازی وزارت خارجه امریکا است و در نظر دارد که ۷۰ درصد سفیران را از میان دیپلمات‌های وزارت خارجه امریکا برگزیند و ۳۰ درصد دیگر این تعیینات سیاسی خواهد بود.

به گفته این نشریه، در زمان ترامپ سفیران امریکا، ۵۵ درصد ازمیان دیپلمات‌های با تجربه و ۴۵ درصد از میان حامیان سیاسی و مالی حزب جمهوری خواه انتخاب شده بودند.