تظاهراتی به سفارش طالبان: پول مسدود شده افغانستان را آزاد کنید

۱۴۰۰/۹/۳۰

همزمان با برگزاری یک راهپیمایی در شهر کابل، شماری از کارمندان پیشین وزارت داخله به افغانستان انترنشنال گفتند طالبان آنها را وادار به شرکت در راهپیمایی کرده است که خواست آن آزادسازی پول‌های بلوکه شده افغانستان توسط ایالات متحده امریکا است.

افغانستان اینترنشنال دیروز نیز پیام‌هایی از کارمندان پیشین دولت دریافت کرده بود که در آن می‌گفتند طالبان از آنها خواسته در تظاهراتی که روز سه‌شنبه، ۳۰ قوس در چهارراهی حاجی عبدالحق کابل برگزار می‌شود، حاضر شوند.
براساس گزارش‌ها، طالبان برخلاف خشونتی که در برابر راه‌پیمایی‌های زنان در کابل نشان داده بودند، از تظاهرات امروز در کابل استقبال کرده و نیروهای نظامی طالبان امنیت این تظاهرات را تأمین کردند. انس حقانی، از رهبران گروه طالبان در صفحه تویترش
پس از تسلط نظامی طالبان بر کابل، دولت امریکا دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرد.
امریکا و جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن طالبان، رعایت حقوق بشر، حقوق زنان، تشکیل دولت فراگیر و قطع روابط با القاعده و دیگر سازمان‌های تروریستی را به عنوان پیش‌شرط تعیین کرده‌اند.
پیش از این نیز هوداران طالبان در شهرهای مختلف تظاهرات‌هایی را برگزار کرده بودند که خواست آن آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان بود.
مقام‌های ایالات متحده امریکا پیوسته تأکید کردند که هنوز طالبان بر تعهدات خود عمل نکرده و ایالات متحده در حال حاضر برنامه‌ای برای آزاد سازی پول‌های مسدود شده افغانستان ندارد.
هرچند به تازگی یک دیپلمات ارشد امریکایی در اسلام‌آباد به خبرنگاران گفت امریکا حاضر است برای رسیدگی به بحران بشری در افغانستان در مورد تحریم‌های مالی بر طالبان از خود انعطاف نشان دهد.