امریکا مجوز همکاری با طالبان برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را داد

۱۴۰۰/۱۰/۱

حکومت امریکا از صدور ۳ مجوز برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان خبر داد. حالا، سازمان‌های امدادرسان می‌توانند بدون هراس از تحریم‌های امریکا، در همکاری با طالبان در بخش‌های آموزشی، حاکمیت قانون و رفع نیازمندی‌های اولیه به افغانستان کمک کنند.

به گزارش رویترز، دو مجوز وزارت خزانه داری امریکا به مقامات امریکایی و برخی از سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل اجازه می‌دهد که با طالبان وارد تعامل شوند.

این مجوزها، راه را برای پرداخت ۶ میلیون دالر از سوی سازمان ملل به طالبان به منظور تامین امنیت تاسیسات این نهاد در افغانستان نیز فراهم می‌کند. پیش از این گزارش شده بود که سازمان ملل برای تامین امنیت تاسیسات خود، ۶ میلیون دالر به وزارت داخله طالبان در سال آینده میلادی می‌پردازد.

اما، این مجوزها ارسال مستقیم پول به طالبان و شبکه حقانی را منع می‌کند.
هم چنین سی‌ان‌‌ان گزارش داده که وزارت خزانه‌داری امریکا پس از گفتگو با بسیاری از سازمان‌های امدادرسان، در حال «توسعه تعریف کمک‌های بشردوستانه» است.

آدیمو والی، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید: «متاسفانه اقتصاد [افغانستان] با چالش‌های جدی روبرو است که به دلیل وابستگی طولانی مدت این کشور به کمک‌های خارجی و فرار بخش خصوصی، خشکسالی و همه گیری کووید۱۹ تشدید شده است.»

او همچنان گفت: «وزارت خزانه‌داری با صدور این مجوزها تضمین می‌کند که سازمان‌های غیرحکومتی سازمان‌های بین‌المللی و مامورین ایالات متحده می‌توانند به کمک‌رسانی به افراد نیازمند ادامه دهند.»

یک مقام ارشد دیگر حکومت ایالات متحده می‌گوید که با وجود صادر شدن مجوزهای جدید برای ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان، باید طالبان نیز در عملکرد خود تجدیدنظر کند تا از فروپاشی کامل اقتصادی کشور جلوگیری شود.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که دولت بایدن در هفته‌های اخیر زیر فشار قانون‌گذاران و سازمان‌های کمک‌رسان برای کم ساختن موانع قانونی برسر راه ارسال کمک ها به افغانستان قرار گرفته است.