سی‌ان‌ان: عربستان سعودی در حال ساخت راکت‌های بالستیک به کمک چین است

۱۴۰۰/۱۰/۲

بررسی سازمان‌های اطلاعاتی امریکا نشان می‌دهد که عربستان سعودی به‌طور فعال در حال ساخت راکت‌های بالستیک با کمک چین است. به گفته ۳ منبع آگاه، عربستان سعودی در گذشته راکت‌های بالستیک از چین خریده بود، اما قدرت تولید شان را نداشت.

به گزارش تلویزیون سی‌ان‌ان، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که عربستان در حال حاضر راکت‌های بالستیک را «حداقل در یک مکان» تولید می‌کند.

به گفته دو منبع آگاه، مقامات امریکایی در سازمان‌های متعدد، از جمله شورای امنیت ملی، در جریان انتقال فناوری راکتهای بالستیک در مقیاس بزرگ بین چین و عربستان سعودی قرار گرفته‌اند.

سی‌ان‌ان می‌افزاید که شورای امنیت ملی امریکا و سازمان استخبارت این کشور از اظهار نظر در این رابطه خودداری کردند. همچنان حکومت و سفارت عربستان سعودی در واشنگتن به درخواست ابرازنظر در این مورد پاسخ ندادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اما در پاسخ به این سوال که آیا اخیرا انتقال فناوری این راکت ها بین چین و عربستان سعودی صورت گرفته است یا خیر، طی اعلامیه‌ای به سی‌ان‌ان گفت که دو کشور «شرکای استراتیژیک» هستند و «همکاری دوستانه خود را در همه زمینه‌ها، از جمله در زمینه تجارت نظامی، حفظ کرده‌اند.»

در این اعلامیه آمده است: «این گونه همکاری‌ها هیچ‌گونه قوانین بین‌المللی را نقض نمی‌کند و شامل تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی نیز نمی‌شود».