روزنامه پاکستانی: دیپلومات‌های هندی برای جبهه مقاومت دفتر ایجاد کرده‌اند

۱۴۰۰/۱۰/۳

روزنامه پاکستان ابزرور، نوشته که هند یک ماه پس از سقوط کابل، دیپلومات‌های کهنه‌کارش را موظف کرد تا دفتری را برای جبهه مقاومت در یکی از کشورهای آسیای مرکزی ایجاد کنند. این روزنامه ادعا کرده که دهلی‌نو اخیرا دیدارهایی را بین افراد جبهه مقاومت و مقامات کشورهای خارجی تنظیم کرده است.

روزنامه «پاکستان ابزرور» در مقاله‌ای که دیرتر آن را از وبسایتش حذف کرد، نوشت که هند اخیرا دیدارهای غیر رسمی را بین مقامات خارجی و عناصر ضدطالبان گروه امرالله صالح در دهلی‌نو ترتیب داده است. به گفته این رسانه، این دیدارها توسط وزارت امور خارجه هند تنظیم شده‌ است. با این حال، گفته شده که وزیران خارجه کشورهای آسیای مرکزی از تعامل رسمی با این افراد که مشغول ایجاد جبهه متحد افغان علیه طالبان هستند، خودداری کردند.

این روزنامه پاکستان نوشته که دیپلومات‌های سابق هند و کارمندان بازنشسته وزارت خارجه این کشور در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ موظف شدند تا دفتری را به موازات «وزارت خارجه [افغانستان]» با امکانات لوجستیکی در یک کشور آسیای مرکزی به راه بیندازند تا از جبهه مقاومت پنجشیر حمایت کند. به گفته این رسانه، بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی تمایلی ندارند تا در بحران جدید در کشور همسایه‌شان افغانستان دخیل باشند.

«وزارت خارجه افغانستان» که با حمایت هند راه اندازی شد و بخش ماموریت آن که در هند مستقر است، اجازه یافت تا روز ۱۹ دسامبر با مقامات کشورهای غربی و برخی کشورهای آسیای مرکزی گفتگو کنند.

به گفته این رسانه پاکستانی، احتمالا یک مقام بلندرتبه فرانسوی و وزیران خارجه پنج کشور آسیای مرکزی در هند بودند وقتی که دهلی‌نو میزبان اعضای گروه ضد طالبان بود و منابع هندی ادعا کرده‌اند که این مقامات گفته‌اند که آماده هستند تا از خواست هند برای ایجاد «نیروی حافظ صلح هند» پشتیبانی کنند تا این نیرو حداقل در شمال و غرب افغانستان مستقر شود.

دیپلومات یکی از کشورهای آسیای مرکزی به شرط فاش نشدن نامش به روزنامه «پاکستان ابزرور» گفته که نیروهای ضد طالبان تحت حمایت هند، با حامد کرزی در تماس هستند تا حمایت او را برای ایجاد جبهه مقاومت جدید جلب کنند.

این رسانه پاکستانی نوشته که هند حامد کرزی و دیگر عناصر ضدطالبان را دعوت کرده تا در یکی از کشورهای مرکزی همسایه افغانستان، دولت در تبعید تشکیل دهند.

تازه‌ترین خبرها