انتقاد گسترده از مالک موبی گروپ بخاطر کاربرد نام «دولت» به جای «طالبان»

۱۴۰۰/۱۰/۳

سعد محسنی، مالک گروه رسانه‌ای موبی در صفحه تویترش از دیدار معاون رئیس‌الوزرای طالبان با شماری از شهروندان هندو و سیک افغانستان به عنوان گام مثبت «دولت» ستایش کرده است. تویتی که انتقاد گسترده جامعه مدنی را برانگیخت. شماری از منتقدان نوشته‌اند: «به یاد آر، آنها همکاران ترا کشتند.»

گروه طالبان عصر روز چهارشنبه‌، ۳۰ جدی ۱۳۹۴ بزرگ‌ترین حمله تروریستی را بر واسطه‌ی حامل کارمندان «موبی ‌گروپ» در کابل راه‌اندازی کرد. در این حمله هفت کارمند این رسانه جان‌شان را از دست دادند و بیش از ۲۷ تن دیگر زخمی شدند.
زبیر رضوان، روزنامه‌نگار نوشته است تعریف یک بازرگان از رسانه با تعریفی که یک خبرنگار دارد، متفاوت است. او تأکید کرده که کار رسانه، ترویج تفکر انتقادی در جامعه است، نه اینکه از کسی تمجید کند و یا در برابر مسایل برخورد مغرضانه داشته باشد.
سعد محسنی، بنیانگذار و مالک گروه رسانه‌ای موبی است. این مجموعه شامل شبکه‌های تلویزیونی طلوع، تلویزیون لمر، طلوع نیوز، تلویزیون فارسی۱، رادیو آرمان، استدیوی موسیقی باربد میوزیک، کابورا پرودکشن و رادیو ارکوزیا می‌باشد. رسانه‌های متعلق به گروه رسانه‌ای موبی قبل از تسلط طالبان بر افغانستان از شمار پر مخاطب‌ترین رسانه‌های افغانستان بود.