واکنش‌ها به مرگ دزموند توتو، از چهره‌های سرشناس ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی

۱۴۰۰/۱۰/۵

اسقف اعظم دزموند توتو، از پیشگامان مبارزه با آپارتاید و تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی روز یکشنبه در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

بسیاری رهبران جهان مرگ این نماد ضد آپارتاید را یک ضایعه بزرگ خوانده‌اند.

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا می‌گوید از مرگ توتو، قهرمان "خستگی‌ناپذیر" حقوق بشر، "عمیقاً غمگین" است.

سیریل رامافوسا، ریس‌جمهور آفریقای جنوبی مرگ این روحانی را فصلی دیگر از سوگواری در وداع ملت با نسلی برجسته در آفریقای جنوبی توصیف کرده و گفته است که اسقف اعظم توتو در به جا گذاشتن "آفریقای جنوبی آزاد" کمک کرد.

تابو مکگوبا، اسقف اعظم کیپ تاون می‌گوید: "میراث دزموند توتو، قدرت و شجاعت اخلاقی است. او با مردم احساس می کرد. در جمع و تنها، گریه می کرد زیرا درد مردم را احساس می کرد. و او می‌خندید - نه، نه فقط می‌خندید، بلکه وقتی شادی مردم را به اشتراک می‌گذاشت، با خوشحالی قهقهه می‌زد."

بنیاد نلسون ماندلا: "کمک‌های او در مبارزه با بی عدالتی، در سطح محلی و جهانی، تنها با عمق تفکر او در مورد ساختن آینده آزادیبخش برای جوامع بشری مطابقت دارد. او انسانی خارق العاده بود. یک متفکر، یک رهبر، یک جلودار."

واتیکان: "عالیجناب پاپ فرانسیس از خبر مرگ اسقف اعظم دزموند توتو متأسف شد... با توجه به خدمت او به انجیل از طریق ترویج برابری نژادی و آشتی در زادگاهش آفریقای جنوبی، معظم له روح او را به رحمت پرمهر و محبت خداوند می‌سپارد."

باراک اوباما، رییس‌جمهور پیشین امریکا: "اسقف اعظم دزموند توتو برای من و بسیاری دیگر یک مربی، یک دوست و یک قطب‌نمای اخلاقی بود. اسقف اعظم توتو پایه گذار مبارزه برای آزادی و عدالت در کشور خود بود، اما همچنین نگران بی‌عدالتی در همه جا بود."

جیمی کارتر، رییس‌جمهور پیشین امریکا: "هیچ کلمه‌ای بهتر از سه موردی که او در یک اثر هنری در مرکز کارتر ارائه کرد، (شخصیت) او را نشان نمی‌دهد: عشق، آزادی و شفقت."

دالایی لاما، رهبر معنوی تبت: "دوستی و پیوند معنوی بین ما چیزی بود که ما آن را گرامی می‌داشتیم. اسقف اعظم دزموند توتو به طور کامل وقت خود را وقف خدمت به برادران و خواهران خود کرد."

برنیس کینگ، دختر مارتین لوتر کینگ: "من از خبر مرگ حکیم جهانی، رهبر حقوق بشر و زائر قدرتمند روی زمین متأسفم... ما بهتر هستیم زیرا او اینجا بود."

شورای جهانی کلیساها:ر"حس مسری شوخ طبعی و خنده او به حل بسیاری از موقعیت‌های بحرانی در زندگی سیاسی و کلیسایی آفریقای جنوبی کمک کرده است. او توانست تقریباً هر بن‌بست را بشکند. او بارها خنده و لطف خدا را با ما در میان گذاشت."

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا: "او در مبارزه با آپارتاید و در مبارزه برای ایجاد آفریقای جنوبی جدید یک شخصیت مهم بود و به خاطر رهبری معنوی و شوخ طبعی غیرقابل سرکوبش در یادها خواهد ماند."

توتو معاصر با نلسون ماندلا، نماد ضد آپارتاید و یکی از نیروهای موثر در جنبشی بود که به سیاست تبعیض نژادی پایان داد، سیاستی که توسط حکومت اقلیت سفیدپوست علیه اکثریت سیاهپوست در آفریقای جنوبی از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۱ اعمال شد.