اکسپرس تریبون: بدون ساختن دولت قابل قبول جهان، احیای سیستم بانکی افغانستان ممکن نیست

۱۴۰۰/۱۰/۶

روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبون در مطلبی نوشته است بدون ایجاد دولت قابل قبول برای جهان، نمی‌توان سیستم بانکی افغانستان را احیا کرد. این در حالی است که هیچ کشوری به این زودی طالبان را به رسمیت نخواهد شناخت. حتا کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مورد طالبان اتفاق نظر ندارند.

به همین دلیل بود که در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد، امیر متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان در ردیف آخر قرار گرفت. در جلسه افتتاحیه به او تریبون داده نشد، اگرچه او اجازه داشت دیدگاه گروه خود را در جلسه غیرعلنی ارائه دهد. او حتا برای عکس دسته‌جمعی از کشورهای شرکت‌کننده نیز دعوت نشد. شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان پس از نشست یک روزه وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی گفت: «در این مرحله هیچ اشتیاقی برای به رسمیت شناختن دولت طالبان وجود ندارد.»
اکسپرس تریبون به نقل از مقامات پاکستان نوشته است به دلیل فشارهای ایالات متحده اکثر کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تمایلی به مشروعیت بخشیدن به حکومت طالبان نداشتند. فشارها به حدی بود که حتا وزیر خارجه عربستان از دیدار با سرپرست وزارت خارجه طالبان در حاشیه کنفرانس اجتناب کرد.
این روزنامه نوشته تا زمانی که ایالات متحده اولین اقدام را انجام ندهد، هیچ کشور دیگری از جمله پاکستان به طور رسمی دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد.
کمک‌های بشردوستانه به شهروندان افغان ممکن است اقدامی کوتاه‌مدت باشد و در بلندمدت باید برای احیای اقتصاد افغانستان گام برداشته شود. یکی از مقامات ارشد پاکستانی که با افغانستان سروکار دارد، به این روزنامه گفته است بیش از کمبود مواد غذایی، کمبود فرصت‌های شغلی و فعالیت‌های بازرگانی است که برای مردم افغانستان مشکلاتی ایجاد می‌کند.