نتیجه یک تحقیق در آفریقای جنوبی: اومیکرون می‌تواند جایگزین نوع دلتای ویروس کرونا شود

۱۴۰۰/۱۰/۷

تحقیقات دانشمندان آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که اومیکرون می‌تواند جایگزین نوع دلتای ویروس کرونا شود، زیرا عفونت با نوع جدید، ایمنی نسبت به نوع قدیمی‌تر را تقویت می‌کند.

نوع اومیکرون اولین بار در ماه نوامبر در آفریقای جنوبی و هنگ کنگ شناسایی شد و سپس در سراسر جهان گسترش یافت.

این مطالعه هرچند تنها گروه کوچکی از افراد را تحت پوشش قرار داد، اما نشان می‌دهد افرادی که به اومیکرون آلوده شده‌اند، به‌ویژه آن‌هایی که واکسینه شده‌اند، ایمنی بیشتری نسبت به نوع دلتا ایجاد کرده‌اند.

در این مطالعه ۳۳ فرد واکسینه شده و واکسینه نشده که به نوع اومیکرون آلوده شده بودند، مورد تحقیق قرار گرفتند.

دانشمندانی که این مطالعه را انجام دادند، می‌گویند: "افزایش خنثی‌سازی نوع دلتا در افراد آلوده به اومیکرون ممکن است منجر به کاهش توانایی دلتا برای آلوده‌سازی مجدد آن افراد شود."

به گفته دانشمندان، پیامدهای این جابجایی به این بستگی دارد که آیا اومکیرون در مقایسه با دلتا بیماری زاتر است یا نه. اگر چنین باشد، در آن صورت بروز بیماری شدید کووید-۱۹ کاهش می‌یابد و ممکن است عفونت به گونه‌ای تغییر کند که اختلالات کمتری برای افراد و جامعه ایجاد کند.

طبق یک مطالعه قبلی در آفریقای جنوبی، خطر بستری شدن و بیماری شدید در افراد مبتلا به اومیکرون در مقایسه با نوع دلتا کاهش می‌یابد، اگرچه نویسندگان این گزارش می‌گویند برخی از این موارد احتمالاً به دلیل ایمنی بالای جمعیت است.

نوع اومیکرون که برای اولین بار در ماه نوامبر در جنوب آفریقا و هنگ کنگ شناسایی شد، از آن زمان در سراسر جهان گسترش یافته است.