سخنگوی طالبان: رییس سازمان امنیت، هویت، ملیت، گمرک و بنادر امارات به کابل سفر کرده است

۱۴۰۰/۱۰/۷

سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید رییس سازمان امنیت هویت، ملیت، گمرک و بنادر امارات متحده عربی در کابل با وزیر خارجه طالبان دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی گفته‌ امیر خان متقی و علی محمد بن حماد الشامسی در باره همکاری و سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصاد، آموزش و زراعت صحبت کرده‌اند

هیات اماراتی هنوز در باره این سفر چیزی نگفته است. اما سخنگوی وزارت خارجه طالبان در صفحه توییترش نوشته است که این مقام امارات آمادگی کشورش را برای توسعه تجارت افغانستان و صدور کالاهای این کشور از طریق امارات به سایر مناطق جهان اعلام کرده است.

پیشتر وزارت خارجه ترکیه گفته بود که سه کشور امارات، قطر و ترکیه در نظر دارند میدان هوایی بین‌المللی کابل را مشترکا اداره کنند.

امارات متحده که در کنار عربستان رقیب جدی قطر در مساله افغانستان به شمار می‌رود به نظر می‌رسد که با افزایش حضور خود در افغانستان، به‌دنبال نفوذ در حکومت نوپای طالبان است.

این در حالی است که قطر در سال‌های گذشته محل ملاقات مقام‌های امریکایی و طالبان و همچنین هیات حکومت پیشین افغانستان و طالبان بوده است.

توافقنامه صلح امریکا و طالبان نیز در اوایل سال ۲۰۲۰ در دوحه قطر به امضا رسید. قطر در جریان عملیات تخلیه هزاران نفر از کابل نیز نقش پر رنگی داشت.