رهبر طالبان: به عفو عمومی احترام کنید و مردم را نزنید

۱۴۰۰/۱۰/۸

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان امروز در دیدار با مقام‌های محلی کندهار، از جنگجویان خود خواست تا به عفو عمومی احترام بگذارند و کارکنان حکومت پیشین را آزار و اذیت نکنند. آخندزاده به آنها گفت که از لت‌وکوب مردم بپرهیزند، زیرا «ظلم نتیجه بد دارد.»

به گزارش خبرگزاری دولتی باختر، رهبر طالبان از نیروهای این گروه خواسته است تا «شب و روز متوجه امنیت مردم» باشند و در جریان تلاشی از «اخلاق خوب» کار بگیرند.

آخندزاده با اشاره به موجی از مردم که در صدد فرار از کشور هستند، گفته است: «هیچ افغان از کشور بیرون نشود و در افغانستان بماند.» او به علما و والیان خود هدایت داده است که مردم را از مهاجرت به خارج منصرف سازند.

در این سخنرانی رهبر طالبان، بر اطاعت نیروهای این گروه از بزرگان طالبان نیز تاکیده شده است. آخندزاده خطاب به طالبان گفته است: «بزرگان را احترام کنید. از آنان شکایت نکنید و هیچ کار را بدون اجازه بزرگان انجام ندهید.»

ملا هبت‌الله بر هماهنگی میان طالبان نیز تاکید کرده و از آنها خواسته است تا در کارهای یکدیگر مداخله نکنند.

تاکید رهبر طالبان بر عفو عمومی پس از آن صورت می گیرد که ویدیوهای متعددی از بدرفتاری طالبان با نظامیان پیشین در شبکه های اجتماعی نشر شده است.

این بدرفتاری طالبان باعث برانگیخته شدن اعتراض‌ها در کشور شده است. چندی پیش شماری از باشندگان ولایت پنجشیر، در اعتراض به کشته شدن یک جوان از سوی طالبان دست به اعتراض زدند.