تلاش‌ برای حفظ ثبات لیره؛ اردوغان از ترک‌ها خواست تمام پس‌اندازهای‌شان را به لیر نگه دارند

۱۴۰۰/۱۰/۱۰

رییس‌جمهور ترکیه از ترک‌ها خواست تمام پس اندازهای خود را به لیر نگه دارند.

رجب طیب اردوغان روز جمعه گفت نوسانات اخیر نرخ ارز پس از افت شدید لیر در دو ماه گذشته تا حد زیادی تحت کنترل در آمده است.

آقای اردوغان حدود یک هفته پیش تدابیر تازه‌ای را برای تقویت لیره اعلام کرده بود.

آقای اردوغان در سخنرانی خود در استانبول گفت: "از همه شهروندانم می‌خواهم پس‌اندازهای خود را در پول خودمان نگه دارند، همه تجارت خود را با پول خودمان اداره کنند."

رییس‌جمهور ترکیه افزود: نباید فراموش کنیم تا زمانی که پول خود را معیار قرار ندهیم، محکوم به سقوط هستیم. لیر ترکیه، پول ماست، همان چیزی است که با آن پیش خواهیم رفت. نه با این ارز خارجی."

اردوغان همچنین خطاب به یک گروه از تاجران ترک‌ از آنها خواست پس‌اندازهای طلای خود را وارد سیستم بانکی کنند. او در عین حال، دیدگاه غیرمتعارف خود را مبنی بر اینکه نرخ بهره عامل تورم است، تکرار کرد.

درآمد اخیر ترک‌ها طی ماه‌ها به دلیل سقوط لیر کاهش یافته است، اگرچه هفته گذشته پس از معرفی یک طرح دولتی برای محافظت از سپرده‌های محلی در برابر زیان‌های کاهش ارزش لیره تا حدی ارزش خود را بازیافت.

آقای اردوغان گفته بود در صورتی که نرخ لیره در برابر ارزهای خارجی از نرخ بهره بانکی کمتر شود، حکومت زیان صاحبان سپرده لیره را جبران خواهد کرد.

افزایش چشمگیر مناقشه‌های بین‌المللی حکومت آقای اردوغان با سایر کشورها و نگرانی بازار از تبعات آن، از جمله دلایل سقوط لیر ترکیه عنوان شده است.

ادامه افت ارزش لیره باعث شد که در اخیرا راهپیمایی های اعتراض آمیزی در شهرهای آنکارا و استانبول برگزار شود.