یونیسف: در ۱۶ سال گذشته دست کم ۲۸۵۰۰ کودک در جنگ افغانستان کشته شده‌اند

۱۴۰۰/۱۰/۱۰

یونیسف روز جمعه، ۱۰ جدی هشدار داد که امسال با موجی از تخلفات شدید علیه حقوق کودکان در جنگ‌ به همراه بوده است. از افغانستان تا یمن، و سوریه تا شمال اتیوپیا، هزاران کودک بهای ویرانگر را به دلیل ادامه درگیری‌های مسلحانه، خشونت‌های بین‌اجتماعی و ناامنی پرداخته‌اند.

سازمان ملل متحد در ۱۶ سال گذشته ۲۶۶ هزار مورد نقض شدید حقوق کودکان را در بیش از ۳۰ موقعیت درگیری در سراسر آفریقا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای لاتین تأیید کرده است. اینها فقط مواردی است که از طریق مکانیسم‌های نظارت و گزارش‌دهی به رهبری سازمان ملل متحد تأیید شده است. این مکانیسم‌های نظارت و گزارش‌دهی در سال ۲۰۰۵ برای مستندسازی سیستماتیک فاحش‌ترین تخلفات علیه کودکان در مناطق در حال منازعه ایجاد شد، اما ارقام واقعی قربانیان بسیار بالاتر خواهد بود.

براساس بیانیه منتشر شده از سوی یونیسف افغانستان دارای بالاترین تعداد تلفات کودکان تایید شده از سال ۲۰۰۵ با داشتن ۲۸ هزار و ۵۰۰ تلفات کودکان تا اکنون است. این آمار ۲۷ درصد از کل تلفات کودکان تایید شده در سطح جهان را شامل می‌شود. در همین حال، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا دارای بیشترین تعداد حملات تأیید شده به مکاتب و شفاخانه‌ها از سال ۲۰۰۵ تا کنون است.

تنها در هفته گذشته، حداقل ۳۵ نفر - از جمله دو کارمند سازمان نجات کودکان - در ایالت کیاه در شرق میانمار کشته شدند. حداقل ۴ کودک نیز در میان قربانیان شامل بود. این فقط آخرین نمونه‌ی برجسته از تلفات ویرانگر درگیری بر کودکان و تهدیدهای مداوم برای کارکنان بشردوستانه است.

هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف گفت: «سال به سال، طرف‌های درگیری همچنان بی‌اعتنایی وحشتناکی به حقوق و رفاه کودکان نشان می‌دهند. «کودکان از جنگ رنج می‌برند و بی‌رحمانه کشته می‌شوند. باید تمام تلاش خود را کرد تا آنها از آسیب در امان باشند.»

امسال ۲۵ سال از انتشار گزارش مهم «تأثیر جنگ بر کودکان» می‌گذرد. این گزارش، جامعه بین‌المللی را به انجام اقدامات مشخص برای محافظت از کودکان در برابر بلای جنگ تشویق می‌کند و از سازمان ملل متحد و جامعه جهانی می‌خواهد. برای محافظت از کودکان اقدام کنند.