شهزاده چارلز در پیام سال نو از «مبارزان آزادی» در افغانستان، سوریه و میانمار ستایش کرد

۱۴۰۰/۱۰/۱۱

شاهزاده چارلز در پیامی که به مناسبت سال نو منتشر کرده به افراد شجاعی که در کشورهایی مانند افغانستان، سوریه و میانمار با آزار و اذیت سیاسی و مذهبی مبارزه می‌کنند ادای احترام کرده است. او در اولین روز سال ۲۰۲۲ از جهان خواست از کسانی که برای آزادی و حقوق بشر ایستاده‌اند حمایت کند.

شاهزاده چارلز، پسر ارشد الیزابت دوم و وارث تاج و تخت بریتانیا در پیام خود گفته است: «در آغاز سال نو، می‌توان لحظه‌ای به یاد بسیاری از مردم در سراسر جهان بود که برای آزادی و حقوق بشر ایستاده‌اند.»

او تلویحا به زنان معترض در شهرهای افغانستان اشاره کرده است که در برابر قوانین سخت‌گیرانه طالبان دست به اعتراضات پیگیر زده‌اند.
به گفته او در مناطقی مانند افغانستان، سوریه و میانمار آزار و اذیت سیاسی و وضعیت وخیم بشری هر روز گسترده‌تر می‌شود. با این حال «در مواجهه با چنین ناملایماتی، افراد فوق‌العاده شجاع، جوامع محلی و سازمان‌های بین‌المللی با ارائه کمک‌های حیاتی به نیازهای بزرگ پاسخ می‌دهند.
او گفته است من برای حل مسالمت‌آمیز این درگیری‌ها دعا می‌کنم. او آرزو کرده است که «همه ما از این شهامت برخوردار باشیم که از نیازمندان در هر کجا که هستند، حمایت کنیم.»
پس از سقوط دولت افغانستان در ماه اگست، طالبان وارد کابل شدند و به گذشت هر روز قوانین سخت‌گیرانه‌تری را در برابر حقوق مدنی و سیاسی شهروندان افغانستان وضع می‌کنند. در این مدت گزارش‌هایی از کشتارهای زنجیره‌ای فعالان مدنی و کارمندان دولت پیشین افغانستان منتشر شده و کشور در آستانه بحران بشری ناشی از قحطی قرار گرفته است.
با این وجود در اکثر روزهای پس از ورود طالبان، گروه‌هایی از دختران و زنان در برابر سیاست‌های ناقض حقوق بشری طالبان به اعتراض پرداخته‌اند و بر رعایت اصول بنیادین حقوق بشر و شکل‌گیری دولت قانونی مبتنی بر رای در افغانستان تأکید کرده‌اند.