بریتانیا با استخدام یک شرکت تبلیغاتی به فکر منصرف کردن افغان‌ها از مهاجرت بوده است

۱۴۰۰/۱۰/۱۲

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت می‌گوید که حکومت بریتانیا در ۵ سال گذشته نزدیک به یک میلیون دالر را صرف تبلیغات کرده است تا افغان‌ها را به ماندن در کشور شان متقاعد کند.

وزارت داخله بریتانیا برای این کار یک شرکت هانگ کانگی به نام سیفار را از سال ۲۰۱۶ استخدام کرده است.

حکومت بریتانیا در باره پرداخت پول به این شرکت و محتوای همکاری خود با آن، جزییاتی ارایه نکرده اما گفته است که می خواهد خطرات مهاجرت غیرقانونی را برای پناهندگان برجسته سازد.

سیفار مدعی است که تلاش آن این بوده تا «افرادی را که قصد مهاجرت دارند، قادر سازد که تصمیم‌ آگاهانه بگیرند». این شرکت می‌گوید که تبلیغات خود را از طریق رسانه‌های مورد اعتماد مردم انجام داده است.

تصمیم پرداخت پول به این شرکت‌، با انتقاد شماری از فعالان حوزه مهاجرت در بریتانیا مواجه شده است. نئور هیلتون، رییس یک سازمان مدافع حقوق مهاجران می‌گوید که چنین تصمیم‌هایی «پیامدهای غم‌انگیز» داشته است. به گفته رییس «ریفوجی اکشن»، به جای مصون نگه‌داشتن مردم، پول زیادی برای دور نگهداشتن آنان هدر رفته است.

او گفت: «دولت باید وقت کمتری را صرف چنین طرح‌های مبهم کند و بیشتر روی ایجاد مسیرهای امن برای درخواست پناهندگی در کشور تمرکز کند.»

بریتانیا یکی از مقصد های جذاب برای پناهندگان، از جمله پناهندگان افغان در اروپا است و حکومت بریتانیا تلاش دارد که در همکاری با کشورهای دیگر، از جمله فرانسه، جلو موج مهاجرت به این کشور را بگیرد.