در پی اعتراض راست‌گرایان، فرانسه پرچم اتحادیه اروپا را از طاق پیروزی پاریس پایین کشید

۱۴۰۰/۱۰/۱۲

پس از آن‌که راست‌گرایان فرانسه، امانوئل مکرون، رییس‌جمهور را به از بین بردن هویت فرانسوی متهم کردند، حکومت این کشور پرچم اتحادیه اروپا را از طاق پیروزی در پاریس پایین کشیدند.

پرچم اتحادیه اروپا به طور موقت در طاق پیروزی نصب شده بود اما اعتراض راستگرایان باعث شد کنار گذاشته شود.

پرچم آبی بزرگ اتحادیه اروپا در شب سال نو به نشانه ریاست دوره‌ای شش ماهه فرانسه بر شورای اروپا به جای پرچم فرانسه در طاق پیروزی (Arc de Triomphe)، یکی از نمادهای توریستی پاریس بر افراشته شده بود.

طاق پیروزی، بنای یادبود کشته‌شدگان جنگ و دیگر مکان‌های دیدنی از جمله برج ایفل و پانتئون تا پایان هفته نخست سال با چراغ‌های آبی روشن خواهند بود.

اما رقبای راست‌گرای آقای مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری بهار آینده، برداشتن پرچم سه رنگ فرانسه را توهین به میراث کشورشان و کهنه‌سربازان آن کشور خوانده‌اند.

والری پکرس، نامزد محافظه‌کار که احتمالا رقیب اصلی امانوئل مکرون در انتخابات آینده است در توییتر خود نوشت: "ریاست اروپا بله، اما اینکه بیایید هویت فرانسوی را پاک کنید، نه!"

او از آقای مکرون خواست که پرچم فرانسه را بازگرداند و افزود: "ما این را مدیون سربازان خود هستیم که خون خود را برای آن ریختند."

اما یکی از مقامهای‌ ریاست‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه گفت که برداشتن پرچم قبل از طلوع صبح "طبق برنامه‌ریزی قبلی بوده است".

یک مقام دیگر در ریاست‌جمهوری فرانسه گفته است نمی‌تواند بگوید که پرچم بزرگ فرانسه چه زمانی دوباره در طاق پیروزی به اهتزاز در خواهد آمد، اما خاطرنشان کرد که این یک ویژگی دایمی برای این بنای تاریخی نخواهد بود.