حالا دیگر کسی تحریک نمی‌شود؟ مانکن‌های هراتی امر به معروف و نهی از منکر شدند

۱۴۰۰/۱۰/۱۳

کاربران شبکه‌های اجتماعی در هرات، عکس‌هایی از چند مانکن منتشر کرده‌اند که به دستور اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان، بر سر آن‌ها پلاستیک سیاه کشیده شده است.

به تازگی رییس این اداره به فروشگاه‌های پوشاک در شهر هرات دستور داده است که سر مانکن‌ها را از تن جدا کنند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با بازنشر این تصویر، اعمال قوانین طالبانی بر مانکن‌ها را به تمسخر گرفته‌اند.

یک کاربر توییتر نوشته است: اگر با سر مانکن تحریک شدید،‌ شما یک عضو [گروه] طالبان هستید.

کاربری در فیسبوک هم نوشته است: "در هرات مانکن هم باشی، وقتی زن هستی، اینگونه از تو وحشت دارند.البته این وحشت، الزاماً همان وحشت همیشگی مذهبی نیست، به صف‌ارایی اخیر زنان در مظاهرات افغانستان هم ارتباط دارد. زن افغانستانی می‌رود که تبدیل به مرکز خطر علیه طالب شود و راهی جز این هم ندارد."

به گزارش نشریه رپوبلیکا در ایتالیا،‌ که با رییس اتحادیه پیشه‌وران در هرات و برخی فروشندگان پوشاک در این شهر تحت سلطه طالبان گفتگو کرده، ابتدا دستور داده شده بود مانکن‌ها از فروشگاه‌ها حذف شوند، اما پس از اعتراض فروشندگان،‌ قرار شد فقط سر مانکن‌ها قطع یا پوشانده شود.

یک فروشنده پوشاک در هرات به رپوبلیکا گفته است هر مانکن از ۷۰ تا ۱۰۰ دالر قیمت دارد و قطع سر یا ناقص کردن آن‌ها، به فروشندگان ضرر مالی می‌رساند.

گروه طالبان که در میانه ماه آگست و در نتیجه توافق با امریکا و فرار رییس‌جمهور افغانستان بر این کشور حاکم شد، در عین حالی که می‌کوشد مشروعیت بین‌المللی کسب کند و نشان دهد که تغییر کرده است، گام به گام به رفتار سختگیرانه و خشن خود در دهه نود نزدیک‌تر می‌شود.

این گروه به تازگی برای سفر زنان محدودیت تعیین کرد، به سلمانی‌ها دستور داده ریش مشتریان را اصلاح نکنند و زنان را در برخی مناطق از رفتن به حمام‌های عمومی منع کرده است.