محمدمحقق: دل میلیون‌ها نفر در فراق قاسم سلیمانی غمگین است

۱۴۰۰/۱۰/۱۳

محمد محقق، معاون پیشین رییس اجراییه افغانستان می‌گوید دو سال پس از کشته شدن فرمانده سابق سپاه قدس ایران، هنوز دل میلیون‌ها نفر در فراق او غمگین‌ است.

آقای محقق در یک پست فیسبوکی، قاسم سلیمانی را "سپری مطمئن در برابر تهاجم دشمنان اسلام" و داعش خواند.

قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس،‌ شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، دو سال پیش در حمله هوایی نیروهای امریکایی در عراق کشته شد.

در آن زمان، دانلد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین امریکا، آقای سلیمانی را «تروریست شماره یک جهان» توصیف کرد.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان که هفته پیش وارد مشهد شد، در دومین سالگرد کشته شدن فرمانده پیشین سیاه قدس، در حساب کاربری فیسبوکش نوشت که قاسم سلیمانی «سپر مطمئن در برابر تهاجم دشمنان اسلام و گروه ویرانگر داعش و افراطیت بود.»

او در ادامه نوشت که قاسم سلیمانی با ملت افغانستان در برابر افراطیت همکاری کرد.

معاون پیشین رییس اجراییه افغانستان به عاملان قتل این فرمانده نظامی ایران «لعنت» فرستاده و گفته است که تصمیم گیرندگان این عمل، قاسم سلیمانی را "ناجوان‌مردانه و خلاف همه معیارهای جهانی" ترور کردند.

قاسم سلیمانی برای حمایت از حکومت بشار اسد و جلوگیری از رشد گروه داعش، هزاران مهاجر افغان را در قالب لشکر فاطمیون برای جنگ به سوریه فرستاد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، هزاران مهاجر افغان در جنگ سوریه کشته شدند.

آقای محقق در نوامبر ۲۰۱۷، زمانی که معاون دوم رییس اجراییه افغانستان بود، در یک سخنرانی در ایران، از شهروندان افغانستان که علیه داعش در سوریه می‌جنگیدند، ستایش کرد.

او سپس در مصاحبه‌ای گفت آنچه در "همایش بیداری اسلامی" در ایران، درباره لشکر فاطمیون گفته، موضع حکومت جمهوری اسلامی افغانستان نبوده است.