وزارت خارجه ایران: مردم‌سالاری دینی بهترین الگویی حکومتداری برای طالبان است

۱۴۰۰/۱۰/۱۳

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید که مردم‌سالاری دینی بهترین الگویی حکومتداری است که حکومت سرپرستی طالبان می‌تواند از آن استفاده کند.

او تأکید کرد که تهران در مرحله شناسایی طالبان قرار ندارد و ایران و کشورهای منطقه خواستار تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان است.

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری، نسبت به واکنش مقام‌های طالبان مبنی بر فراگیر نبودن حکومت جمهوری اسلامی ایران اظهار بی‌خبری کرد و گفت که «مردم‌سالاری دینی بهترین الگویی است که هیات حاکمه سرپرستی افغانستان می‌تواند از آن استفاده کند.»

او تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با همه طرف‌های افغانستان به شمول طالبان در تماس است و افزود که حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان، در سفر اخیرش به کابل، مواضع ایران را با دقت به طالبان منتقل کرده است.

او همچنین در ادامه تصریح کرد که آینده افغانستان از مسیر تحقق اراده مردم می‌گذرد و طالبان با برآورده کردن این هدف، می‌تواند زمینه به رسمیت شناختن حکومت طالبان را فراهم کند.

در روزهای اخیر، بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل که پیشتر با وزیر خارجه طالبان دیدار کرده بود، گفت مقام‌های طالبان سفارش‌ بیرونی درباره تشکیل حکومت ‌فراگیر را مداخله در امور افغانستان می‌دانند.