چین گزارش امریکا در مورد گسترش سلاح‌های اتمی خود را رد کرد

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

یک مقام چینی گزارش پنتاگون در مورد توسعه زرادخانه اتمی چین را رد کرد اما افزود این کشور قدرت هسته‌ای خود را مدرن می‌سازد. فو کونگ، رئیس عمومی ریاست کنترول تسلیحات در وزارت امور خارچه چین گفت که هدف از مدرنیزه کردن زرادخانه هسته‌ای، بالابردن توان بازدارندگی و دفاعی چین است.

این اظهارات در واکنش به گزارش وزارت دفاع امریکا در ماه نوامبر است که در آن گفته شده بود، شمار کلاهک‌های اتمی چین تا سال ۲۰۲۷ به ۷۰۰ و تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰۰۰ سرگلوله خواهد رسید. به همین علت، واشنگتن از چین و روسیه تقاضا کرده است تا به یک پیمان جدید کنترول تسلیحات اتمی بپیوندند.

به گزارش اسوشیتدپرس، فوکونگ در یک کنفرانس خبری گفت: «اظهارات مقامات امریکایی در مورد توسعه چشمگیر زرادخانه اتمی چین نادرست است.»

چین، روسیه، امریکا، بریتانیا و فرانسه روز دوشنبه با انتشار یک بیانیه مشترک گفتند که باید جلو گسترش سلاح‌های هسته‌ای گرفته شده و دولت‌های اتمی نباید وارد جنگ با یک دیگر شوند. به گفته اعضای شورای امنیت، آنها وظیفه اصلی خود می‌دانند تا جلو چنین برخوردی را بگیرند.

فوکونگ گفت که چین با توجه به تغییرات امنیتی در آسیا می‌خواهد از توان لازم هسته‌ای برخوردار باشد. او به گفته‌های مقامات امریکایی اشاره کرد که این کشور قصد استقرار راکت‌های میانبرد در آسیا را دارد.

او در مورد پیوستن چین به گفتگوهای کاهش تسلیحات اتمی گفت که این کشور قصد پیوستن به مذاکرات دوجانبه میان روسیه و امریکا را ندارد اما در عین در حال از واشنگتن و مسکو با بزرگترین زرادخانه‌های اتمی جهان خواست که از شمار سلاح های هسته‌ای خود کم کنند.