پادشاه اردن و وزیر دفاع اسرائیل برسر فلسطین و ثبات در خاورمیانه بحث کردند

۱۴۰۰/۱۰/۱۵

وزیر دفاع اسرائیل روزچهارشنبه در عمان به ملاقات شاه اردن شتافت تا روابط سرد دو کشور را بهبود بخشد. عبدالله و بنی گانتز روی ثبات خاورمیانه و روابط دو کشور بحث کردند. در حالیکه جانب اسرائیلی روی بهبود روابط انگشت گذاشت، شاه اردن اهمیت آرامش در مناطق فلسطینی را برجسته ساخت.

به گزارش رویترز، روابط اسرائیل و اردن که مناسبات دیپلوماتیک خود را در سال ۱۹۹۴ آغاز کردند، در سال‌های اخیر در زمان حکومت بنیامین نتانیاهو رو به سردی گذاشته بود.

اردن می‌گوید که تعهد حکومت جو بایدن به راه حل دو دولت در مناقشه اسرائیل و فلسطین بار سنگینی را از شانه‌های این کشور برداشته است که اکثریت جمعیت آن را ۱۰ میلیون آواره فلسطینی تشکیل می‌دهد.

وزیر دفاع اسرائیل در مورد این ملاقات در توییتر خود نوشت: «دیدار ما نشان دهنده روابط پایدار و همکاری عالی میان کشورهای ما است. ما به کار مشترک برای امنیت و رفاه ملت‌های مان متعهد هستیم.»

در بیانیه کاخ شاهی اردن آمده است که عبدالله روی اهمیت آرامش در مناطق فلسطینی تاکید کرده و گفته است که هیچ گزینه دیگری جز تشکیل دو دولت برای پایان جامع و عادلانه منازعه میان اسرائیل و فلسطین وجود ندارد.

منابع رسمی می‌گویند که اسرائیل در ماه‌های اخیر عرضه آب به اردن را افزایش داده است و گفتگوها برسر چندین پروژه مشترک میان دو کشور از سر گرفته شده است.