طالبان برای رهایی یک قاچاقبر بزرگ افغان بر امریکا فشار می‌آورد

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

طالبان بر واشنگتن فشار می‌آورد تا در بدل آزادی یک امریکایی به نام مارک فریچس، بشیر نورزی، قاچاقبر بزرگ افغان را آزاد کند. این گروه هم‌چنین تهدید کرده است تا زمانی که نورزی آزاد نشود، طالبان اجازه تخلیه شهروندان امریکا و سایر افراد واجد شرایط را به این کشور نمی‌دهد.

به گزارش فارین پالیسی، بشیر نورزی، از قاچاقبران عمده مواد مخدر در افغانستان که در حال گذراندن حبس ابد در امریکا است، با استفاده از فروش مواد مخدر، طالبان را کمک مالی و تسلیحاتی می‌کرد.

نورزی در سال ۲۰۰۵ میلادی هنگام سفر به ایالات متحده در نیویارک بازداشت و به حبس ابد محکوم شد.

مارک فریچس، سرباز پیشین نیروهای دریایی امریکا است که در جنوری سال ۲۰۲۰ در افغانستان اختطاف شد. او اکنون نزد طالبان زندانی است.

شرلن ککورا، خواهر این انجنیر امریکایی که به درخواست طالبان برای مبادله زندانیان موافق است، از جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده خواسته است تا این کار را انجام دهد.

در همین حال، استیف بروکینگ، یک مقام پیشین حکومت بریتانیا که مدتی با هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان یا یوناما هم کار کرده است، این خواست طالبان را به «باجگیری» تشبیه می‌کند.

اما یک مقام وزارت خارجه امریکا به فارین پالیسی می‌گوید: «آزادی مصون و فوری مارک فریچس امری ضروری است. ما این را برای طالبان روشن ساخته ایم. اگر گروه طالبان به دنبال مشروعیت است، نمی‌تواند به گروگان گرفتن یک امریکایی ادامه دهد.»

منابع امریکایی می گویند که عفو نورزی برای جو بایدن دردسر ساز است. زیرا، این کار سیاست باج ندادن به گروگانگیران را نقض می کند و آنها را تشویق می کند که با اختطاف شهروندان امریکایی، خواسته های خود را بر حکومت امریکا تحمیل کنند.