وزیر خارجه ایران: در صورت لغو تحریم‌های امریکا می‌توان به توافق هسته‌ای دست یافت

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید در صورتی که طرف‌های غربی اراده و قصد داشته باشند، می‌توان با قدرت‌های جهانی به توافق هسته‌ای رسید. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه الجزیره پخش شد، گفت ایران تضمین‌هایی می‌خواهد که تحریم‌ها مجددا اعمال نشود.


هشتمین دور مذاکرات بر سر توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام بین ایران و قدرت‌های جهانی امضاکننده آن در ویانا در حال انجام است؛ جایی که ایران همچنان به دنبال تضمین‌هایی برای لغو تحریم‌های امریکا است.

ایالات متحده که در سال ۲۰۱۸ به طور یک‌جانبه از این توافق خارج شد، به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات شرکت می‌کند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران می‌گوید: «ما ضمانت‌هایی می‌خواهیم که شامل عدم اعمال تحریم‌های جدید است. تبادله غیررسمی پیام با آمریکایی‌ها در ویانا وجود دارد - ما سخنان خوبی از آن هیات می‌شنویم، اما آنچه برای ما مهم است این است که اقدامات عملی و جدی امریکا را ببینیم.»

توافق برجام در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها را کاهش داد. اما پس از خروج ایالات متحده، ایران برخی محدودیت‌ها را رها کرد و اکنون از سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد استفاده می‌کند.

تهران اکنون خواستار لغو کامل تحریم‌های امریکا و همچنین تضمین عدم خروج مجدد این کشور از برجام است. ایران همچنین خواستار مهلت زمانی مشخص برای تایید لغو عملی تحریم‌ها شده است.