دستور طالبان به ناشران: کتاب‌های "تروریست‌ها" و مخالفان "امارت اسلامی " را نشر نکنید

۱۴۰۰/۱۰/۱۷

طالبان به ناشران و فروشندگان کتاب دستور داده که از چاپ و انتشار آثاری که این گروه آنها را متعلق به گروههای تروریستی و مخالفان خود می‌داند خودداری کنند.

استخبارات طالبان فورم‌هایی میان کتابفروشان و ناشران توزیع کرده که از آنها تعهد می‌گیرد چنین آثاری نشر نکنند و به فروش نگذارند.

یک ناشر در کابل به افغانستان اینترنشنال گفت: همه ناشران و کتاب‌فروشان موظف شده‌اند تمام مشخصات انتشارات و کتاب‌فروشی خود را در فورم‌های توزیع شده از سوی اداره استخبارات طالبان ثبت کنند و پس از مهر و امضا، تحویل اداره استخبارات طالبان دهند.

در فورم‌های توزیع شده، از ناشران و کتاب‌فروشان تعهد گرفته می‌شود که "هیچ‌گونه مجلات، اوراق و کتاب‌هایی که توسط گروه‌های تروریستی و مخالفین امارت اسلامی باشد" نشر نکنند.

در این تعهدنامه کتبی همچنین از کتاب‌فروشان و ناشران تعهد گرفته می‌شود که آثاری را که "سبب تخریش (تشویش) اذهان عامه، تبلیغ جنگ و خشونت در کشور" شود، خرید و فروش نکنند.

متخلفان از این تعهد، تهدید به پیگیرد قانونی شده‌اند.

این ناشر که به دلایل امنیتی نامش فاش نمی‌شود،‌ به افغانستان اینترنشنال گفت این فورم‌ها نشانه نظارت و دقت طالبان بر کار نشر و فروش کتاب است. او از آینده مبهم صنعت نشر و فروش کتاب ابراز نگرانی کرد.

آنچه در اقدامات محدودکننده اخیر طالبان بیشتر باعث نگرانی ناشران و کتاب‌‌فروشان می‌شود، مبهم و قابل تفسیر به رای بودن مواردی است که در تعهد کتبی آمده است.

معلوم نیست گروه طالبان که خودش متهم به اقدامات تروریستی در ۲۰ سال گذشته است، چه کسانی را تروریست می‌داند که نشر آثار آن‌ها را ممنوع کرده است.

همچنین عبارت "مخالفان امارت اسلامی" و "تشویش اذهان عمومی"، روشن نیست.

کسی به درستی نمی‌داند طالبان چه کسانی را دشمن خود می‌دانند و این احتمال وجود دارد که در آینده بر روی آثار هر نویسنده‌ای دست بگذارند و به بهانه انتشار کتابی از او، با ناشران و کتاب‌فروشان برخورد کنند.

همچنین معلوم نیست گروه طالبان چه مسائلی را باعث تشویش اذهان عمومی می‌داند.

تازه‌ترین خبرها