روزنامه هند: بازگشت طالبان خشونت را در منطقه تشدید کرده است

۱۴۰۰/۱۰/۱۷

روزنامه انگلیسی‌زبان دکن هرالد چاپ هند در مطلبی نوشته است بازگشت طالبان به قدرت چالش‌هایی از ستیزه‌جویی و خشونت گرفته تا نقض حقوق بشر را در کشورهای دور و نزدیک تشدید کرده است. این روزنامه گفته کشورها برای رسیدگی به وضعیت افغانستان باید به گونه فوری اقدام مشترکی انجام دهند.

به نوشته این روزنامه اگرچه دیگر افغانستان سرخط خبرهای رسانه‌های جهانی نیست، اما تعامل بین‌المللی در افغانستان در مقطع حساسی قرار گرفته است. افغانستان به دلیل محدودیت در مواد غذایی، آشفتگی اقتصادی و زمستان سخت با بحران انسانی روبرو است.

اما مهم‌ترین مانع برای برداشتن گام‌های بین‌المللی در افغانستان طالبان است. این روزنامه گفته طالبان از تشکیل یک دولت فراگیر و متشکل از همه گروه‌ها در این کشور ناتوان است و نتوانسته به جامعه بین‌المللی اطمینان بدهد که اصول حیاتی حکومت‌داری و امنیت جهانی را دنبال خواهد کرد.

در نتیجه، تعامل بین‌المللی با افغانستان در دو راهی انتخاب بین بی‌تحرکی از یک سو و درگیر شدن با طالبان، علی‌رغم سیاست‌های غیر قابل پیش‌بینی آنها، از سوی دیگر، مخدوش شده است.

نویسندگان دکن هرالد نوشته‌اند هند خود را در قلب این معضل می‌بیند و بین آوردن افغانستان به عنوان یک اولویت استراتژیک در سیاست خود و موانع این انتخاب گیر مانده است.

در حال حاضر، هند در حال ارزیابی سه راه برای تعامل احتمالی با افغانستان است: ارائه کمک‌های بشردوستانه، بررسی تلاش‌های مشترک ضد تروریسم با دیگر شرکا، و گفتگو با طالبان.

هدف نهایی هر سه این انتخاب احیای پیوند میان مردم دو کشور و جلوگیری از نابودی دستاوردهایی است که کمک‌های انکشافی دهلی در دو دهه گذشته در افغانستان به دست آورده است.

هند بیش از ۴۰۰ پروژه زیربنایی کلیدی را در ۳۴ ولایت افغانستان انجام داده و موافقت‌نامه‌های استراتژیک را با دولت پیشین افغانستان برای تقویت تجارت و روابط دوجانبه امضا کرده است.

به قول این روزنامه فراتر از پیوندهای تاریخی و تمدنی مشترک هند و افغانستان، در شرایط فوری، هند اهمیت سرمایه‌گذاری‌های خود را برای صلح و توسعه افغانستان درک می‌کند.

در حال حاضر خواهان توزیع فوری و بدون تبعیض کمک‌های بشردوستانه به تمام بخش‌های جامعه افغانستان است.

هند به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند در جنوب آسیا، نه تنها در بازسازی افغانستان، بلکه در حفظ منافع اقلیت‌ها، زنان و بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه افغانستان نیز سهم دارد.

هند در مجامع چندجانبه اعلام کرد که به افغانستان کمک‌های بشردوستانه ارسال خواهد کرد.

کدن هرالد با اشاره به حمایت پاکستان از طالبان نوشته هند نگران افزایش حملات تروریستی در منطقه است.
این روزنامه به گونه ویژه از احتمال ایجاد دهلیز زمینی تروریستی یاد کرده است که از شرق افغانستان آغاز و در کشمیر پایان خواهد یافت.
نگرانی هند از حمایت همیشگی پاکستان از طالبان و اظهارات برخی از مقامان نشأت می‌گیرد.
با این حال هند به قطع‌نامه سازمان ملل متحد در مورد تأکید می‌کند که از جغرافیای افغانستان برای حمله تروریستی علیه هیچ کشوری نباید استفاده شود.