گفتگوی وزیران خارجه ایران و طالبان؛ اشاره به آب هیرمند و تشکیل حکومت فراگیر

۱۴۰۰/۱۰/۱۹

وزارت خارجه طالبان می‌گوید در دیدار امیر خان متقی با وزیر خارجه ایران، در مورد «مسائل روابط دوجانبه، ‏تجارت، مواد نفتی، ترانزیت و مسائل امنیتی» گفتگوی «سازنده» صورت شده است.
به گفته این این وزارت، دو‌طرف افغانستان را «راه اتصال آسیای مرکزی و آسیای جنوبی خواندند.»

وزیر خارجه طالبان گفته است که دو کشور از مسیرهای ترانزیتی یک دیگر برای مبادلات تجاری استفاده کرده می توانند.

در همین حال، وزارت خارجه ایران با ارایه جزییات بیشتری از این دیدار، گفته است که حسین امیرعبداللهیان «با اشاره به سخنان مثبت رهبران طالبان در خصوص تشکیل دولت فراگیر، ضرورت تامین شاخص‌های قابل قبول در این خصوص را مورد تاکید قرار داد.»

در خبرنامه وزارت خارجه ایران به حل و فصل حقابه ایران نیز اشاره شده و گفته شده است «به زودی هیات‌های فنی دو کشور با هم ملاقات و مباحث مرتبط را حل و فصل خواهند نمود.»

به نقل از این خبرنامه، هیات طالبان هم‌چنین «گزارشی در خصوص روند مقابله با داعش و سایر گروه‌های تروریستی» را به ایران ارائه کرد.

در این دیدار، وزیر خارجه ایران ضمن یادآوری از دیپلمات‌های کشته شده ایرانی در مزار شریف، بر حفاظت از اماکن دیپلماتیک در افغانستان تاکید کرده است.

۲۳ سال قبل ۸ دیپلمات و خبرنگار ایرانی در دور اول حاکمیت طالبان در سال ۱۳۷۷ در ولایت بلخ کشته شدند.

این اتفاق در قونسلگری ایران در شهر مزارشریف رخ داد. اما در ماه فبروری سال ۲۰۲۱ میلادی، هیات طالبان که از دوحه به تهران رفته بود، کشته شدن دیپلمات‌های ایرانی را کار گروه‌های «خودسر» دانسته بود.