روسیه به اظهارات وزیر خارجه امریکا در مورد استقرار سربازانش در قزاقستان واکنش تند نشان داد

۱۴۰۰/۱۰/۱۹

روسیه روز شنبه، ۱۸ جدی به اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در مورد حضور سربازان روس در قزاقستان با عصبانیت پاسخ داد و گفت که او به جای نگرانی در مورد حضور سربازان روس در قزاقستان، باید در مورد مداخله نظامی ایالات متحده در سراسر جهان فکر کند.

بلینکن روز جمعه توجیه روسیه برای اعزام نیرو به قزاقستان پس از چند روز اعتراضات خشونت‌آمیز در این کشور آسیای مرکزی را به چالش کشید.

بلینکن گفت: «یکی از درس‌های تاریخ این است که وقتی روس‌ها وارد خانه شما می‌شوند، گاهی اوقات بسیار دشوار است که آنها را بیرون کنید.»

او پرسیده بود دولت قزاقستان خود توانایی کنترول اعتراضات را دارد، پس سربازان روس برای چه وارد قزاقستان شده‌اند؟

وزارت خارجه روسیه اظهارات بلینکن را «توهین‌آمیز» خواند و او را متهم کرد که حوادث غم‌انگیز قزاقستان را به شوخی می‌گیرد. در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که واشنگتن باید سوابق مداخلات خود در کشورهایی مانند ویتنام و عراق را تحلیل کند.

این وزارتخانه در کانال اجتماعی خود در تلگرام گفت: «اگر آنتونی بلینکن به درس‌های تاریخ بسیار علاقه دارد، پس باید موارد زیر را در نظر داشته باشد: وقتی امریکایی‌ها در خانه شما هستند، زنده ماندن شما دشوار است. این را نه تنها گذشته نزدیک بلکه تمام عمر ۳۰۰ ساله دولت امریکا به ما آموخته است.»

این وزارتخانه گفت که استقرار نیرو در قزاقستان پاسخی مشروع به درخواست قزاقستان برای حمایت از سازمان پیمان امنیت جمعی بود.

سازمان پیمان امنیت جمعی، اتحادیه کشورهای شوروی سابق است.

مداخله روسیه برای کنترول اعتراضات در قزاقستان در حالی صورت می‌گیرد که تنش شدید در روابط مسکو با واشنگتن در مورد وضعیت اوکراین به وجود آمده است. قرار است دو کشور از روز دوشنبه برای گفتگو درباره بحران اوکراین آماده شوند.