امیرخان متقی: با اسماعیل خان و احمد مسعود دیدار کردم، می‌توانند به افغانستان برگردند

۱۴۰۰/۱۰/۲۰

وزیر خارجه طالبان می‌گوید در تهران با اسماعیل خان، احمد مسعود و شمار دیگری از افغان‌ها دیدار کرده است.

امیرخان متقی هنگام بازگشت از تهران در میدان هوایی کابل به خبرنگاران گفت که این دو و دیگر مهاجران می‌توانند بدون تشویش به افغانستان برگردند.

جزییات این دیدار منتشر نشده است.

سرپرست وزارت خارجه طالبان گفت که این گروه تلاش می‌کند که آیند افغانستان برای همه اطمینان بخش باشد و برای هیچ کسی دلیل مخالفت وجود نداشته باشد.

او گفت: افغانستان خانه همه است و طالبان به هیچ‌کس مشکل امنیتی ایجاد نمی‌کند.

روز شنبه و همزمان با سفر امیرخان متقی به تهران،‌ منابع دیپلماتیک به افغانستان اینترنشنال گفتند که اسماعیل خان، والی اسبق هرات و احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی،‌ برای دیدار با سرپرست وزارت خارجه طالبان به تهران رفته‌اند.

جبهه مقامت ابتدا این دیدار را تکذیب کرد اما سخنگوی این گروه ساعاتی بعد توییت‌های تکذیبیه خود را حذف کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران،‌ روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی، خبر دیدار وزیر خارجه طالبان و احمد مسعود را رد نکرد. او بدون نام بردن از احمد مسعود،‌ گفت جمهوری اسلامی میزبان گفتگوها میان رهبران افغان بوده است.منابع افغانستان اینترنشنال خبر داده بودند که مولوی حبیب‌الله حسام که از او به عنوان رییس مجمع علمای ۳۴ ولایت افغانستان نام برده می‌شود،‌ در این مذاکرات حضور داشته است.

در یادداشتی که در صفحه فیسبوک منسوب به آقای حساب منتشر شده، انجام این مذاکرات تایید شده است.

در این پست آمده است: "این مذاکره در حد رساندن پیام مردم عزیز مان از آدرس جبهه مقاومت ملی بود و بحمد الله محکم و استوار، با زبانِ رسا و قاطع آن پیام را رساندیم."


منابع گفته‌اند که سفر امیرخان متقی به تهران به دعوت سپاه پاسداران انجام شده و این نهاد نظامی زمینه دیدار او و رهبران مقاومت را فراهم کرده است.