عضو هیات مذاکره‌کننده با متقی: مذاکره با وزیر خارجه طالبان بر سر مسايل کلیدی بود نه مقام

۱۴۰۰/۱۰/۲۰

یک عضو هیات مذاکره‌کننده با وزیر خارجه طالبان می‌گوید فضای گفتگوها مثبت بود و مذاکره بر سر اصول و مسايل کلیدی انجام شد،‌ نه گرفتن پست و مقام.

حسام‌الدین شمس به افغانستان اینترنشنال گفت: حکومت فراگیر،‌ حقوق زنان،‌ آزادی بیان و حقوق شهروندی،‌ از محور‌های این مذاکرات بوده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان که به ایران رفته بود،‌ در بازگشت از تهران،‌ در میدان هوایی کابل به خبرنگاران تایید کرد که با اسماعیل خان و احمد مسعود دیدار کرده است.

او بدون اشاره به موضوع دیدار،‌ از این دو رهبر مقاومت در کنار دیگر افغان‌ها و مهاجرین نام برد که به گفته او می‌توانند به کشورشان باز گردند.

منابع افغانستان اینترنشنال گفته بودند که سپاه پاسداران، نهاد نظامی وابسته به رهبر جمهوری اسلامی ایران، میزبان امیرخان متقی بوده و گفتگوی او و رهبران مقاومت،‌ با میانجی‌گری این نهاد انجام شده است.

حسام الدین شمس،‌ والی سابق بادغیس که در این گفتگوها حضور داشته،‌ تایید کرد که ابتکار مذاکرات از ایران بوده است.

جزییات گفتگوها

آقای شمس گفت صحبت‌هایی درباره مذاکره با طالبان از ده روز پیش در جریان بود.

او در گفتگو با افغانستان اینترنشنال گفت که اسماعیل خان رهبری این جریان را در دست دارد و با احمد مسعود و دیگر چهره‌های تاثیرگذار در داخل و خارج هم مشورت کرده است.

به گفته عضو هیات مذاکره‌کننده با طالبان،‌ قرار بر این شد که برای توافق برای ایجاد حکومت همه‌شمول و پیشگیری از جنگ و ویرانی بیشتر ، مذاکره شود.

حسام‌الدین شمس تایید کرد که مذاکرات آن‌ها با سرپرست وزارت خارجه طالبان،‌ با ابتکار جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

او گفت: "دو دیدار رسمی با آقای متقی در تهران داشتیم. در هر دو دیدار موضوع بر سر این بود که پیشنهادها و اجندا را خدمت آقای متقی ارایه کنیم. ایشان پیشنهادهای ما و اجندا را بگیرند و با رهبری گروه طالبان در میان گذاشته شود؛ بعد از مطالعه منتظر جواب هستیم که آیا مذاکرات شکل خواهد گرفت یا نه".

آقای شمس ابراز خوشبینی کرد و گفت: "تا فعلا متوجه هستیم که انعطاف وجود دارد. احساس مسوولیت در قبال قضایای افغانستان وجود دارد".

خواسته‌ها

والی سابق بادغیس در توجیه مذاکره با طالبان گفت: هم مذاکرات دوحه متوقف شده و هم کشور به طرف بحران رفته است؛ چطور بتوانیم به توافق برسیم که حکومت همه‌شمول تشکیل شود؟"

او فضای جلسه را مثبت خواند و درباره موارد مطرح شده در مذاکره گفت: مهمترین نکات این بود که آیا طالبان برای حکومت فراگیر حاضرند یا نه؛ حقوق زنان که همه را نگران کرده است، آزادی بیان، حقوق شهروندی رعایت می شود یا نه.

حسام‌الدین شمس افزود: حکومت به سمت تک جریانی روان است، ممکن است این انعطاف به وجود آید یا نه.

به گفته عضو هیات مذاکره‌کننده با سرپرست وزارت خارجه طالبان،‌ آقای متقی گفته است که پیشنهادها را با رهبران طالبان درمیان می‌گذارد و نتیجه را خبر می‌دهد.

آقای شمس تاکید کرد که بحث مذاکره‌کنندگان جبهه مقاومت با طالبان، کلیدی بود و بر سر مقام نبوده است.