بیانیه جبهه مقاومت درباره مذاکرات تهران:طالبان حاضر به پذیرش واقعیت جامعه و خواست مردم نشد

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

جبهه مقاومت ملی افغانستان انجام مذاکره با وزیر خارجه طالبان در تهران را تایید کرد.

در بیانیه این جبهه گفته شده است که مذاکره به خواست طالبان و بر سر اصولی مانند دولت فراگیر، حقوق شهروندی، عدالت اجتماعی و حق تعیین سرنوشت مردم برگزار شد، اما طالبان در این موارد نرمشی نشان نداد.

امیرخان متقی که روز شنبه در راس هیاتی به تهران رفته بود،‌ در بازگشت به کابل به خبرنگاران گفت با اسماعیل خان، والی اسبق هرات و احمد مسعود،‌ رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.جبهه مقاومت ملی افغانستان اکنون در بیانیه‌ای که در فیسبوک منتشر کرده، تایید می‌کند که چنین مذاکراتی انجام شده، اما نامی از حضور احمد مسعود در این مذاکرات نبرده است.

"به خواست ایران و طالبان"

در بیانیه‌ جبهه مقاومت گفته شده است که رهبران این جبهه "بعد از تقاضاهای مکرر طالبان و جمهوری اسلامی ایران" و "برای حل مشکل کشور از راه مصالحه" حاضر به مذاکره شدند.

این مذاکرات، آن‌گونه که جبهه مقاومت می‌گوید،‌ توسط هیاتی به رهبری اسماعیل خان انجام شده است.

در بیانیه این جبهه گفته شده است که طالبان در پذیرش موارد اصولی مطرح شده در مذاکرات،‌ نرمشی از خود نشان نداده‌اند.

این جبهه می‌گوید: "نمایندگان طالبان مثل همیشه بر خلاف آنچه واقعیت جامعه و خواست‌های مردم افغانستان است؛ بر ادامه وضع موجود تاکید نمودند و بار دیگر ثابت کردند که به هیچ صورت حاضر به پذیرش اصول و ارزش‌های شهروندی، تقسیم عادلانه‌ قدرت میان همه اقوام و اقشار جامعه، و تشکیل حکومت فراگیر بر آمده از آراء و اراده مردم افغانستان نیستند".

به نظر می‌رسد مذاکره‌کنندگان جبهه مقاومت از نتیجه مذاکرات راضی نیستند.

جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید مذاکرات و سفر طالبان "بدون هیچ دستاوردی پایان یافت".جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید مذاکرات و سفر طالبان "بدون هیچ دستاوردی پایان یافت".

در بیانیه جبهه مقاومت تاکید شده است که این جبهه "تا زمان برآورده شدن اهداف و آرمان‌ مشروع و برحق مردم و منفعت کشور، به مبارزه و مقاومت ادامه می‌دهد".