هشدار وزیر دفاع طالبان به تاجیکستان و ازبکستان: با زبان خوش هواپیماهای ما را برگردانید

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

وزیر دفاع طالبان می‌گوید هواپیماها و هلیکوپترهایی که به ازبکستان و تاجیکستان انتقال یافته‌اند، باید دوباره به افغانستان برگردانده شوند.

ملا محمد یعقوب در مراسمی در میدان هوایی کابل گفت با احترام از آن‌ها می‌خواهیم وسایط افغانستان را برگردانند و "صبر ما را امتحان نکنند".

او گفت: "هواپیماهای ما را که در تاجیکستان یا ازبکستان است باید برگردانند. اجازه نمی‌دهیم که این هواپیماها در بیرون بماند و یا از آن آن‌ها استفاده کنند."

ملا یعقوب گفت در پی سقوط حکومت پیشین بیش از چهل هلیکوپتر به ازبکستان و تاجیکستان منتقل شده است.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع حکومت پیشین به افغانستان اینترنشنال گفت در روز ۱۵ اگست ۶۳ هواپیمای نظامی با ۶۰۰ پیلوت و منصوبین نیروهای هوایی به ازبکستان و تاجیکستان پرواز کرده بودند.

این نخستین بار است که یک مقام ارتش پیشین افغانستان رقم مشخصی از هواپیماها و منصوبین نیروهای هوایی را افشا می‌کند که در روز فروپاشی دولت افغانستان این کشور را به قصد تاجیکستان و ازبکستان ترک کردند.

سرپرست وزارت دفاع طالبان همچنین از پیلوت‌های نیروهای هوایی افغانستان خواست به کشور بازگردند، زیرا طالبان آنها را سرمایه کشور می‌دانند و به آنها عزت خواهد داد.

با این حال سخنگوی ارتش پیشین افغانستان در پاسخ به این دعوت‌ ملا یعقوب گفت طالبان به وعده‌های‌شان پابیند نیستند. به گفته او طالبان پیش از ورود به کابل، عفو عمومی اعلام کردند اما به این وعده پایبند نماندند.

آقای احمدزی گفت همه‌روزه منصوبین نیروهای امنیتی پیشین افغانستان از سرباز گرفته تا جنرال شکنجه می‌شود، خانه‌ها آنان بازرسی می‌شود، خانواده‌های‌شان آزار و اذیت می‌شوند، آنها به گونه فجیعانه کشته می‌شوند و طالبان آنان را ترور می‌کند.

سرپرست وزارت دفاع طالبان ادعا کرده است که در صورتی که پیلوت‌های نیروهای هوایی به کشور بازگردند، این گروه بیشتر از دولت پیشین افغانستان آنها را عزت و احترام خواهد کرد.

اما روح‌الله احمدزی گفت سربازان و منصوبین قوای هوایی که در داخل افغانستان مانده بودند از سوی اعضای طالبان شکنجه، بازداشت و ترور شده‌اند.

او گفت طالبان این افراد را با شکنجه از خانه‌های‌شان بیرون کرده‌اند و اکنون در خانه‌های آنان اعضای طالبان زندگی می‌کنند.