صدراعظم پیشین بریتانیا: لندن میزبان کنفرانس بین‌المللی جمع‌آوری کمک برای افغانستان شود

۱۴۰۰/۱۰/۲۲

گوردون براون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا در نامه‌ای به لیز تراس، وزیر خارجه این کشور، از وی خواسته است تا در برگزاری کنفرانس بین‌المللی، برای جمع‌آوری ۵ میلیارد دالر برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان پیشقدم شود.

براون می‌گوید که در نامه‌ای به تراس و رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون درلاین، پیشنهاد داده است که با توجه به وضعیت افغانستان، کنفرانس بین‌المللی تمویل کنندگان برای کمک به افغانستان را «در جنوری یا فبروری» امسال میزبانی کنند.

نخست وزیر پیشین می‌افزاید که بریتانیا باید فورا در از سرگیری ارسال کمک‌ها به افغانستان که پس از تسلط طالبان متوقف شده، پیش‌قدم شود.

براون در مقاله‌ای برای گاردین در این مورد نوشت که منابع مالی برای کمک موجود است، اما کشورهای کمک‌ کننده احساس می‌کنند که تحریم‌ها دست و پای شان را بسته و به آنها می‌تواند آسیب برساند.

او در این مقاله می‌گوید که کاهش تحریم‌ها با تغییر رفتار طالبان در قبال زنان و دختران افغان رابطه دارد.

براون از کشورهایی که در ۲۰ سال اخیر در افغانستان حضور داشتند، خواست تا برای جلوگیری از فاجعه بشری در این کشور، پول کافی در اختیار سازمان ملل قرار دهند.

او همچنین یادآور شده است که «کشورهای خلیج فارس - عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی - می‌خواهند کمک کنند، اما از واکنش آمریکا بیمناک اند. اگر واقعبینانه بنگریم، نیاز است که امریکا به چرخه گرسنگی و مرگ [در افغانستان] پایان دهد.»

نخست وزیر پیشین بریتانیا در حالی از وزیر خارجه کشورش می‌خواهد که در راه اندازی کنفرانس جمع آوری کمک به افغانستان پیشقدم شود که سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه اعلام کرد برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی به ۵ میلیارد دالر کمک برای افغانستان در سال جاری میلادی نیاز است.