جنرال ملک از مردم شمال خواست برای ایجاد حکومت غیرمتمرکز وارد گفتگو شوند

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

جنرال عبدالملک در پیامی به دیگر طالبان ازبیک‌، ترکمن‌ و تاجیک‌ هشدار داده که به زودی به سرنوشت مخدوم عالم، فرمانده ارشد ازبیک‌تبار دچار می‌شوند. او از مردم ساکن شمال افغانستان خواست متحدانه برای ایجاد یک حکومت غیرمتمرکز با جهان و طالبان وارد گفتگو شوند.

جنرال عبدالملک در پیام خود که عنوانی مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئيس الوزرای طالبان نوشته شده، به او یادآور شده که «پاداش امارت طالبانی به آن عده ازبیک‌ها، تاجیک‌ها، هزاره‌ها، عرب‌ها، ترکمن‌ها که به نوکری امارت خدمت می‌کرد و قوم خود را می‌کشت، حالا زندانی [شدن] و اعدام است».

عبدالملک به حنفی گفته «فردا نوبت شما و قاری صلاح‌الدین ایوبی، داملا منصور سمنگانی، ابو ادریس شولگره‌یی و مولوی عطاء‌الله و صدها طالب ازبیک‌تبار، ترکمن‌تبار، تاجیک‌تبار نیز فرا می‌رسد».

او پیشنهاد کرده که به خاطر جلوگیری از خونریزی بیشتر، مردم شمال متحدانه برای حکومت غیرمتمرکز با جهان و طالبان وارد گفتگو شوند. او گفته است:‌ «مردم شمال هم حق دارند در فضای آزادی و امنیت زندگی کنند».

طبق گزارش‌ها، مخدوم عالم، یکی از فرماندهان ارشد ازبیک‌تبار طالبان، چهارشنبه شب توسط خود این گروه به دستور ملا فاضل آخند در مزارشریف دستگیر شد.

تازه‌ترین خبرها