مدیر برنامه جهانی غذا در افغانستان نسبت به "سونامی گرسنگی" هشدار داد

۱۴۰۰/۱۰/۲۴

مدیر برنامه جهانی غذا نسبت به کمبود شدید مواد غذایی در افغانستان هشدار داد. الن مک گرورتی روز جمعه، ۲۴ جدی در بروکسل وضعیت را به «سونامی گرسنگی» تشبیه کرد. او از جامعه بین‌المللی خواست کمک‌های بشردوستانه را در اولویت بحث‌های سیاسی خود قرار دهد و از وقوع فاجعه انسانی جلوگیری کند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، ۲۲.۸ میلیون نفر با کمبود شدید غذا مواجهند و از این جمع ۸.۷ نفر با گرسنگی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. خانم مک گرورتی به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت:‌ «ما پول کافی برای سال ۲۰۲۲ نداریم. بخش کمک‌های بشری در افغانستان به ۴.۴ میلیارد دالر برای ۱۲ ماه آینده نیاز دارد». او توضیح داد: «سازمان جهانی غذا برای انجام کمک‌های حداقلی، به ۲.۶ میلیارد دالر در سال جاری نیاز دارد».

او گفت که اخیرا با دهقانان در ولایت بدخشان دیدار کرده و آنها با وجود تجربه زندگی و جنگ در پنجاه سال گذشته، هرگز وضعیت کنونی را تجربه نکرده بودند. این مقام سازمان جهانی غذا گفت:‌ «آنها با دست‌های خالی در صف‌های دریافت کمک ایستاده بودند. آنها به من گفتند که گرسنگی سخت‌تر از بحرانی است که آنها طی پنجاه سال گذشته سپری کرده‌اند».

خانم مک گرورتی از جامعه جهانی خواست تا پول فرستادن به افغانستان را ادامه دهند. او گفت که این کمک‌ها می‌توانند به طور مستقلانه، دور از دست طالبان، به مردم برسند.

مک گرورتی گفت افغان‌ها حالا دو گزینه بیشتر ندارند؛ یا با گرسنگی روبرو شوند یا کشور خود را ترک کنند. او ادامه داد:‌ «فقط یک قدم تا فاجعه باقی مانده است».