سیاستمداران افغانستان: اعزام نیروی کاری پاکستانی به کابل نمونه بارز «اشغال افغانستان» است

۱۴۰۰/۱۰/۲۵

به دنبال اظهارات عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان مبنی بر اعزام نیروی پاکستانی برای کار در کابل، سیاسیون افغانستان به این تصمیم به طور گسترده واکنش نشان داده‌اند.

ناهید فرید، عضو مجلس نمایندگان پیشین افغانستان می‌گوید دخالت پاکستان در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ منجر به اشغال افغانستان شد.

به باور ناهید فرید اظهارات عمران خان در مورد اعزام نیروی کاری پاکستانی به کابل، نمونه بارز «اشغال افغانستان» است.

خانم فرید توضیح داده که پاکستان می‌خواهد استعدادهای بومی را به حاشیه بکشد و جای آنها را با «مهره‌های پاکستانی» و «مزدوران طالب» پر کند.


او از جامعه جهانی خواسته به مردم افغانستان «برای رهایی از تجاوز و اشغال پاکستان» کمک کند.

امرالله صالح، معاون رئیس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید کارمندانی که به کابل اعزام خواهند شد توسط آی‌اس‌آی، سازمان استخبارات پاکستان بررسی می‌شوند و به طالبان کمک خواهند کرد تا نیمه غیرنظامی خود را به دست آورند.
سیاسیون افغانستان از زاویه‌های متفاوت به این تصمیم نگاه کرده‌اند.

کریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ در دولت حامد کرزی می‌گوید امریکا نیروهای تحصیل کرده، کاردان و متخصص را از افغانستان بیرون کرد و پاکستان نیروی کاری خود را وارد افغانستان می‌سازد.

او می‌گوید ممکن است این کار، پروژه مشترک امریکا و پاکستان باشد.

امرالله صالح طالبان را نیمه‌نظامی نیروی پاکستانی می‌داند که به افغانستان اعزام خواهد شد، اما کریم خرم از تمام افغان‌ها به شمول طالبان خواسته متوجه این پروژه باشند.

پیش از این عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان نیز گفته بود کادرهای مسلکی افغانستان «به همکاری اشغالگران» از کشور فرار کردند.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان خطاب به طالبان گفته شما خود را فرزندان احمدشاه ابدالی و میرویس خان می‌دانید اما برای تشکیل دولت‌تان از پنجاب کمک می‌خواهید که دشمن افغان‌هاست.