سازمان پیمان امنیت جمعی: عملیات مبارزه با تروریسم و مواد مخدر از افغانستان انجام می‌شود

۱۴۰۰/۱۰/۲۵

سازمان پیمان امنیت جمعی اعلام کرد در سال ۲۰۲۲، عملیات مبارزه با تروریسم و مواد مخدر از افغانستان انجام خواهد شد.

استانیسلاو زاس، دبیر کل این سازمان به کانال تلویزیونی روسیه ۲۴ گفت که این عملیات در نزدیکی مرز افغانستان برگزار خواهد شد.

شش کشور شامل روسیه، ارمنستان، بلاروس، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی هستند. این کشورها در ماه‌های پس از تسلط طالبان بر افغانستان چندین رزمایش نظامی را در تاجیکستان نزدیک به افغانستان برگزار کرد.

با افزایش نگرانی از ورود تروریست‌ها و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به آسیای میانه، شش کشور فوق توافق کرده‌اند همکاری اطلاعاتی نیز داشته باشند.

تاجیکستان یکی از اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی، ماه اکتبر سال گذشته،- ۵۰۰ کیلو مواد مخدر قاچاق شده از افغانستان را ضبط کرد. تاجیکستان گفت این بزرگ‌ترین محموله مواد مخدر ضبط شده در پنج سال اخیر بوده است.

سران کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی بر این باور هستند که بعید است با توجه به بحران اقتصادی در افغانستان، طالبان از درآمد مواد مخدر چشم‌پوشی کنند.

دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی می‌گوید در سال ۲۰۲۲، عملیات گسترده‌ای برای مبارزه با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر برگزار خواهد شد. او گفته است این عملیات‌ها برای امنیت منطقه اهمیت ویژه‌ای دارد.