تهدید غیرمستقیم امریکا؛ واکنش مسکو به اوکراین محدود نخواهد بود

۱۴۰۰/۱۰/۲۶

مقامات روسی می‌گویند که اگر غرب ضمانت‌های امنیتی به روسیه ندهد، مسکو به اقداماتی چون استقرار تسلیحات اتمی در نزدیک خاک امریکا توسل خواهد جست.

این سخنان بازتابی از صحبت‌های ولادیمیر پوتین در ماه نوامبر سال پیش است که بحث استقرار راکت‌ها در نزدیک واشنگتن را مطرح کرده بود.

به گزارش نیویورک تایمز، دیپلمات‌های روسی در گفتگوهای ژنو در مورد اوکراین به دیپلمات‌های امریکایی گفتند که روسیه قصد حمله به این کشور را ندارد. اما، یک دیپلمات ارشد روسی بدون ارائه توضیحات مشخص گفت که روسیه آماده است سلاح‌های خود را در مکانی که لازم می داند، مستقر سازد.

این روزنامه به نقل ارزیابی‌های استخباراتی امریکا می‌نویسد که روسیه شاید استقرار سلاح‌های تاکتیکی اتمی یا راکت‌های تازه ساخت مافوق صوت را به عنوان یک گزینه در نظر دارد.

پیش از این، رئیس جمهور روسیه اظهارات مشابه را مطرح کرده بود. او گفت که گسترش حضور نظامی غرب در اوکراین، مخاطرات امنیتی غیر قابل قبولی برای روسیه به همراه دارد. او با احتمال استقرار سلاح‌های ناتو در نزدیک مرزهای روسیه گفت که مسکو دست به عمل متقابل خواهد زد.

پوتین گفت: «ما از امسال راکت های دریایی مافوق صدا را به زرادخانه تسلیحاتی خود خواهیم افزود.»

اشاره رئیس جمهور روسیه به نسل جدید راکت های دوربرد است که پنج برابر سرعت صوت حرکت می کند و احتمالا سیستم های دفاع راکتی موجود این موشک ها را ردیابی کرده نمی توانند.

پوتین با اشاره غیرمستقیم به پایتخت امریکا گفت: «مسافت رسیدن [این راکت ها] به کسانی که دستور داده اند، فقط پنج دقیقه خواهد بود.»

مقامات روسی با این که صراحتاً مکان استقرار راکت ها را در پاسخ به توسعه ناتو در اوکراین تایید نمی کنند، اما معاون وزارت خارجه روسیه در واکنش به سوال یک خبرنگار روسی که احتمال استقرار این تسلیحات استراتژیک در کوبا و ونزویلا را مطرح کرد، گفت: «در پاسخ به شما، من نه چیزی را تایید می کنم و نه هیچ گزینه را رد می کنم.»

خبرها
مستند: افق
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید