خانه آزادی بیان: طالبان می‌کوشند همه رسانه‌ها را به بنگاه تبلیغاتی خود تبدیل کنند

۱۴۰۰/۱۰/۲۷

خانه آزادی بیان می‌گوید طالبان فشار بر رسانه‌ها را شدت بخشیده و می‌کوشد رسانه‌های باقی مانده در افغانستان را به بنگاه تبلیغاتی خود تبدیل کنند.

این نهاد روز دوشنبه گفت که استخبارات طالبان خبرنگاران و گردانندگان رسانه‌ها را وادار به سانسور گزارش‌های‌شان می‌کند.

بر اساس اعلامیه‌ این نهاد، ماموران طالبان با حضور در دفاتر رسانه‌ها به خبرنگاران دستور می‌دهند آنچه آن‌ها می‌گویند نشر کنند.

خانه آزادی بیان می‌گوید طالبان شماره تماس خبرنگاران و گردانندگان رسانه‌ها را دارند و زمانی که در گزارش یا میزگرد تلویزیونی موضوعی خلاف باورهای این گروه مطرح شود، فورا زنگ می‌زنند و در مواردی گزارشگر یا مجری را لت و کوب کرده‌اند.

این نهاد می‌گوید برخورد طالبان فشار روانی زیادی را بر خبرنگاران تحمیل کرده و باعث شده بسیاری آنها دست از کار بکشند و در خفا زندگی کنند.

خانه آزادی بیان از طالبان خواسته به مصونیت خبرنگاران احترام بگذارد.

این نهاد از جامعه جهانی نیز خواسته است به وضعیت "رقت‌بار" خبرنگاران در افغانستان توجه کرده و تلاش کند آزادی بیان به مثابه مهمترین دستاورد بیست سال گذشته حفظ شود.

این در حالی است که طالبان می‌گویند تعریف آن‌ها از آزادی بیان متفاوت است و تاکید دارند که نشرات رسانه‌ها باید در چارچوب برداشت آن‌ها از شریعت اسلامی و ارزش‌های فرهنگی مردم افغانستان باشد.

علاوه بر این، طالبان از زمان به‌دست گرفتن قدرت شماری از خبرنگاران را هنگام پوشش اعتراضات خیابانی بازداشت و شکنجه کرده است.

حدود دو ماه پیش نیز این گروه با معرفی دستورالعملی حضور زنان در نمایش‌های تلویزیونی را منع کرد.

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید