نمایندگان جمهوری‌خواه: کانگرس بر سلاح‌های بازمانده امریکا در افغانستان نظارت می‌کند

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

۲۸ نماینده جمهور خواه در امریکا از پنتاگون خواستند که گزارش دقیق تعداد سلاح‌ها و مهمات باقی مانده ارتش افغانستان را که از سوی امریکا کمک شده بود، در اختیار کانگرس قرار دهد. به گفته آنان، این اطلاعات برای نظارت کانگرس بر این سلاح‌ها ضروری است.

پس از فروپاشی حکومت پیشین افغانستان، هزاران سلاح سبک و سنگین به دست طالبان افتاد که ارزش آن تا ۸۵ میلیارد دلار تخمین می‌شود. گفته می‌شود که این سلاح‌ها بازار خرید و فروش تسلیحات در افغانستان را گرم ساخته است.

نمایندگان جمهوری خواه در نامه‌ای به لوید آستین، وزیر دفاع امریکا نگاشته اند که پنتاگون پس از ۳ ماه، «اطلاعات دقیق در مورد تعداد تجهیزات و تسلیحات باقی مانده امریکایی در افغانستان تحت کنترول طالبان را، جایی که تروریست‌ها جذب می‌شوند، در اختیار کانگرس قرار نداده است.»

نگرانی از آن است که تاجران سلاح به راحتی می‌توانند پیشرفته‌ترین تسلیحات امریکایی را از بازار سیاه تهیه و در اختیار گروه‌های تروریستی مانند داعش قرار دهند که برای مبارزه با طالبان به دنبال جذب جنگجو و تهیه سلاح و مهمات است.

این نمایندگان می‌گویند که فقدان اطلاعات دقیق مانع از آن می‌شود که «کانگرس بر تجهیزات نظامی‌ای که در ۲۰ سال گذشته میلیاردها دالر بر آن در افغانستان سرمایه گذاری شده است، نظارتی نداشته باشد.»

از نظر این نمایندگان، نبود اطلاعات دقیق در مورد این سلاح های بازمانده، «امنیت ملی[امریکا] را آسیب پذیر می سازد.»

در همین حال، بخشی از تجهیزات هوایی ارتش پیشین افغانستان که از طرف امریکا کمک شده بود، توسط پیلوت های افغان به کشورهای ازبیکستان و تاجیکستان فرار داده شده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، دیروز گفت که حکومت امریکا تا هنوز در مورد سرنوشت چرخبال‌های ارتش پیشین افغانستان در این کشورها تصمیم نگرفته است.


پیش از این رویترز گزارش داده بود که ازبیکستان و تاجیکستان قصد دارند برخی از این تجهیزات نظامی هوایی را به طالبان پس ندهند و از امریکا تقاضا کرده اند که تا تعدادی از آن را نزد خود حفظ کنند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید